BİST
1408
ALTIN
460.554
DOLAR
8.0625
STERLİN
11.1628
EURO
9.6585

Devam ederse altın fiyatlarını yerle bir eder! Altın için açıklamalar peş peşe geliyor!

Altın fiyatları hafta başından beri yukarı yönlü seyrin ardından Çin'de gelen pozitif veriler ve ABD Hazine kâğıdı getirilerinde yükselişlerin etkisiyle çakıldı

Devam ederse altın fiyatlarını yerle bir eder! Altın için açıklamalar peş peşe geliyor!

Altın fiyatları hafta başından beri yukarı yönlü seyrin ardından Çin'de gelen pozitif veriler ve ABD Hazine kâğıdı getirilerinde yükselişlerin etkisiyle çakıldı

31 Mart 2021 Çarşamba 12:13
Devam ederse altın fiyatlarını yerle bir eder! Altın için açıklamalar peş peşe geliyor!

Altın fiyatları hafta başından beri seyreden yukarı yönlü seyrin ardından geçtiğimiz akşam dolar TL kurunda yaşanan aşağı yönlü hareketin de etkisiyle birlikte deyim yerindeyse çakıldı. Yaşanan hareketlilik sonrası başta yatırımcılar olmak üzere ekonomi gündemini takip edenler "Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar?" sorusunun cevabını merak edip araştırıyor. İşte güncel çeyrek ve gram altın fiyatları...

GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları 31 Mart Çarşamba günü ayın son işlem gününde dolar TL kurundaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle birlikte düşüşe geçti. Gram altın gün ortasında 451 TL'den işlem görüyor.


Altın fiyatları neden düştü? İşte altın fiyatlarında düşüşün nedeni: Dolar TL'de yaşanan geri çekilme, ABD tahvil faizlerindeki getiri ve Çin'den gelen pozitif veriler altın fiyatlarını bir anda aşağı çekti.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın fiyatları gibi güne değer kaybıyla başladı. Çeyrek altın 743 TL'den işlem görüyor.

Altının ons fiyatı 1686 dolar seviyesinde

ALTINA ÇİN VE ABD DARBESİ

Çin'de gelen pozitif veriler ve ABD Hazine kâğıdı getirilerinde yükseliş altın fiyatını aşağı çekiyor.

Çin'de bugün açıklanan imalat ve hizmet PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmeleri ve ABD Hazine kâğıdı getirilerinde yukarı hareketin sürmesi güvenli liman olan altına ilgiyi azaltmaya devam etti.

Dün 1691 dolar/ons desteğini de aşağı kıran spot altın fiyatı, bu saban 1677,95 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Şu sıralarda da düne göre yüzde 0,35 kayıpla 1679,28 dolar/ons seviyesinde.

Analistler, ABD'de Cuma günü güçlü tarım dışı istihdam rakamlarının açıklanmasının ve IMF'in 2021 ile 2022 global büyüme tahminlerini yükseltmesinin beklendiğine işaret ederek altın üzerinde satış baskısının devam edeceğini savunuyorlar.

Altın için ilk destek seviyesi 1657 dolar/ons olarak ifade edilirken, direnç ise 1701 dolar/ons seviyesinde.

ALTIN FİYATLARI İLE İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMASI

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan analizde, “1675 desteğine ulaşıldığını görüyoruz. Özellikle ABD tahvil getirilerinde oluşan yükseliş hareketi ons altın fiyatlarını baskıladığını söyleyebiliriz. Bu noktada geri çekilmenin devam etmesi adına 1675 desteğinin kırılması gerektiğini not edelim. Böyle bir durumda 1628 ve 1600 destekleri hedef konumuna yerleşecektir. Buna karşılık 1675 seviyesinden alımların gelmesi durumunda 1710 ve 1728 dirençlerini kısa vadede izlemeye alacağız” denildi.

Gedik Forex tarafından hazırlanan analizde ise, “Tahvildeki yükselişle birlikte, ons altında 1700$ altında seyrediyor. Altın son günlerde temkinliydi ve 1700$-1755$ aralığına fiyat hareketini sıkıştırmıştı. Piyasalar, tahvildeki sakin seyre ikna olmuyordu ve yeniden yükselirse bu durum altını baskılar endişesi, altının bu hareketine neden olmuştu. Dün, ABD 10 yıllık tahvil faizi son 14 ayın en yüksek seviyesi olan %1,77' ye yükselince,  altında 1700$ altına doğru hareketine başladı. Bu sabah itibariyle altında satıcılı seyir sürüyor. Tahvil yükselmeye devam ederse, altın açısından olumsuz. Bugün ABD verileri ve ABD Başkanı Biden'ın 3 Trilyon Dolarlık yeni alt yapı paketinin detaylarını açıklaması bekleniyor. Ons altın için 1689$ - 1700$ - 1711$ direnç noktaları, 1669$ - 1657$ - 1646$ destek noktaları olarak takip edilebilir” diye belirtildi.

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan analizde de, “Dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yukarı hareketin devam etmesiyle, altında kısa vadede önemli destek olarak izlediğimiz 1.700 seviyesinin kırıldığı ve 1.680 desteğinin test edildiği görülüyor. Uzun vadeli yükselen trendin destek bölgesi olan bu seviyelerde kısa vadede tepki alımları görebiliriz ancak ETF çıkışları sürerken, dolardaki güçlü seyrin de etkisiyle kısa vadede teknik görüntü zayıflamış durumda. 1.680 altında 1.660 ilk destek olarak izlenebilir. Olası alımlarda ise 1.700 ve 1.720 ilk direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir. Orta-uzun vadede küresel enflasyon hikâyesi ve reel faizler değerli metallerde yön tayini açısından önemli olacak. Teknik olarak alçalan kanal görünümünü izlemeye devam edeceğiz" diyerek teknik seviyelere dikkat çekildi.

 

CAPİTAL DÜŞÜŞ BEKLİYORDU...

Capital Economics yılsonunda altını 1600, gümüşü 20 dolar tahmin ediyor.

Değerli metal fiyatlarında geçen hafta yaşanan gerilemede gümüş %5 satışla en kötü performansı ortaya koyan olmuştu. Capital Economics gümüşün altına karşı daha fazla olan değer kaybının süreceğini tahmin etti.

Raporda, yılsonu ons beklentisi altın için 1600 dolar, gümüş için 20 dolar oldu. Hâlihazırda altın 1727 dolar, gümüş 24,87 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Kuruluş, paladyumda ise görünümün platin daha parlak olduğu yorumu yaptı. Yılsonu ons tahmini paladyum için 2700 dolara, platin için 900 dolara revize edildi.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL, TCMB'de yaşanan değişiklikler ve doların küresel çapta değer kazanmasıyla bir haftada yüzde 13 üzerinde değerlenirken, son 2 günde yaşanan sert yükseliş TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun dünkü mesajlarıyla yerini sakin bir seyre bıraktı. 31 Mart sabahı dolar kuru 8.33 TL'de, dolar endeksi ise 93.5'i test ediyor ve son 5 ayın en yüksek seviyesinde.

Nisan ayı PPK toplantısında alınacak faiz kararına yönelik belirsizlik nedeniyle yabancıların TL varlıklardaki ağırlığı azalırken TCMB'nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun demeçleriyle kurdaki sert düşüş hafifledi.

Kavcıoğlu, enflasyonu düşürmeye yönelik programa bağlı kalınacağını ifade ederken makul reel getiri sağlanacağına atıfta bulundu.

Kavcıoğlu ''Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız'' dedi.

31 Mart sabahı dolar kuru 8.32 seviyesinde. Euro 9.80 üzerinde.

PİYASALAR VERİ AKIŞINA ODAKLANDI

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün yoğun veri gündemi ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşma takip edilecek. Yurt içinde ise Şubat ayı dış ticaret istatistikleri ile mart ayı ekonomik güven endeksi açıklanacak.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinin tekrar yükselişe geçmesinin yarattığı tedirginlikle, özellikle teknoloji hisselerinde yoğunlaşan satışlar, pay piyasalarında karışık bir seyir izlenmesine neden oluyor.

Dün yüzde 1,77 ile Ocak 2020'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 1,74 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, tahvil piyasasında oynaklığın devam etmesi nedeniyle bugün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın Finansal İstikrar Gözetim Konseyi toplantısındaki konuşmasının öneminin arttığını belirterek, ayrıca ABD Başkanı Joe Biden'ın 3 trilyon dolarlık altyapı paketinin detaylarının da açıklanmasının beklendiğini kaydetti.

ABD'de dün açıklanan verilere göre, Conference Board Tüketici Güven Endeksi, martta aylık 19,3 puan artışla 109,7 seviyesine çıkarak koronavirüs (Covid-19) salgınının en yoğun hissedilmeye başlandığı Mart 2020'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,31, S&P 500 endeksi yüzde 0,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, düşüş eğilimini devam ettiren avro/dolar paritesi pay piyasalarını destekledi. Parite 1,1704 ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından bugün 1,1710 seviyesinde işlem görüyor.

Dün açıklanan verilere göre Almanya'da yıllık enflasyon, beklentiler doğrultusunda martta yüzde 1,7'ye yükseldi. Ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlik ve dolar karşısında değer kaybeden avronun desteğiyle Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,29, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,21, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,88 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,53 yükseliş kaydetti.

Bugün Japonya'da açıklanan sanayi üretimi şubatta yüzde 2,1 daralarak beklentilerin altında kalırken, Çin'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi 51,9'a yükselerek tahminleri aştı.

ABD ile Çin arasında gerilimin artabileceği endişeleri ise pay piyasalarını baskılamaya devam etti. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 değer kaybederken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,1 yükseldi.

Yurt içinde, dün görece sakin bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, banka hisselerindeki toparlanma ile yüzde 0,23 değer kazanan BIST 100 endeksi, günü 1.395,79 puandan tamamladı. Banka hisselerinin ortalama getirisi ise yüzde 1 oldu.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamaları yatırımcıların odağındaydı. Kavcıoğlu, TCMB 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, temel amaçları doğrultusunda ellerindeki tüm araçları bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirterek, "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Dolar/TL, dün 8,4543'e kadar yükselmesi sonrası Kavcıoğlu'nun açıklamaları ile gerilese de günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,5 artışla 8,3362'den tamamladı. Bugün bankalararası piyasanın açılışında dolar/TL 8,3270 seviyesinde işlem görüyor.

Covid-19 salgınında artan vaka sayıları nedeniyle sıkılaştırılan tedbirler ve ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişin TL varlıkları üzerinde baskıya neden olduğunu dile getiren analistler, bugünün veri takviminde; yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret istatistikleri, ABD'de ADP özel sektör istihdamı ve Avro Bölgesi'nde enflasyon verilerinin öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.420 ve 1.450 seviyelerinin direnç, 1.340 puanın destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner49