BİST
1153
ALTIN
501.760
DOLAR
8.1553
STERLİN
10.6736
EURO
9.6454

Koronavirüs araştırması: Türk halkının çoğu sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesinden yana

Yeni tip koronavirüs ile ilgili kamuoyunun nabzını tutan NG Araştırma "Türkiye'nin Koronavirüs Salgınına Bakışı" adlı çalışmasında çarpıcı sonuçlara ulaştı. Kovid-19'a yakalanmaktan korkanların oranında gerileme olduğu görülen araştırmada, 30 Nisan itibariyle halkın yüzde 63'ünün sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesinden yana olduğu ortaya kondu. Bu oranın 14 Nisan'da yapılan çalışmada yüzde 77 olduğu belirtildi.

Koronavirüs araştırması: Türk halkının çoğu sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesinden yana

Yeni tip koronavirüs ile ilgili kamuoyunun nabzını tutan NG Araştırma "Türkiye'nin Koronavirüs Salgınına Bakışı" adlı çalışmasında çarpıcı sonuçlara ulaştı. Kovid-19'a yakalanmaktan korkanların oranında gerileme olduğu görülen araştırmada, 30 Nisan itibariyle halkın yüzde 63'ünün sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesinden yana olduğu ortaya kondu. Bu oranın 14 Nisan'da yapılan çalışmada yüzde 77 olduğu belirtildi.

01 Mayıs 2020 Cuma 14:14
Koronavirüs araştırması: Türk halkının çoğu sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesinden yana

Araştırmada, "Koronavirüs ülkemiz için tehdit mi?, Koronavirüs ne zaman kontrol altına alınabilir?, Koronavirüs önlemleri ve testleri yeterli mi?, Salgın döneminde evde neler yapıyoruz?, Koronavirüsten korunmak için hangi önlemleri alıyoruz?, Salgının ekonomiye etkisinin nasıl olmasını bekleniyorsunuz?, Koronavirüs insan yapımı olabilir mi?, Koronavirüs aşısı bulunacak mı?, Salgının olumlu yanları var mı?" sorularının cevapları da arandı.

 

İşte yapılan araştırmanın detayları;

Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden itibaren 30 Nisan 2020 tarihine kadar toplam 1 milyon 33 bin 617 test yapıldı, 120 bin 204 vaka tespit edildi. Bu süreçte 3 bin 174 kişi vefat etti ve 48 bin 886 kişi iyileşti.

 

Her geçen gün salgınla ilgili yeni haberlerin ve gelişmelerin olduğu bir durumda NG Araştırma şirketi kamuoyunu aydınlatmak için devam niteliğinde 3. araştırmasını yaptı. Koronavirüsle ilgili kamuoyu araştırması, 27-29 Nisan 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde 81 ilden, 15 yaş üzeri 2191 kişinin katılımı ile online araştırma platformu benderimki.com üzerinde gerçekleşti.

Türkiye'nin nabzının tutulduğu en güncel kamuoyu araştırması ilginç konulara ışık tutuyor.

KORONAVİRÜSE YAKALANMAKTAN KORKUYOR MUSUNUZ?

Sağlık Bakanlığı ülkemizdeki koronavirüs salgınının güncel durumu hakkında hergün bilgi veriyor. Vaka sayısının artması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Peki, ölüm sayısının 3 bini geçtiği bugünlerde koronavirüse yakalanmaktan korkuyor muyuz? Yaptığımız araştırma sonucunda görüyoruz ki geçtiğimiz 2 haftalık süreçte koronavirüse yakalanmaktan korkanların oranı %80'den %77'ye geriledi. Mevcut duruma baktığımızda Sağlık Bakanlığı'nın salgınla ilgili umut verici açıklamaları, iyileşen hasta sayısının vaka sayısından fazla olması, Türkiye'den ve dünyadan aşıyla ilgili gelen haberler karamsar bakış açısını biraz yumuşatmış olabilir.

KORONAVİRÜS ÜLKEMİZ İÇİN TEHDİT Mİ?

Ülkemizde koronavirüs vaka sayılarındaki artışın sabitlenmesi ve iyileşen hasta sayısının her geçen gün artması etkilerini insanların bakış açılarında hissettirmiş. Geçtiğimiz 2 haftalık süreçte koronavirüsün ülkemiz için tehdit oluşturduğunu düşünenlerin oranı %92'den %84'e düştü. Bunun doğal sonucu olarak da koronavirüsü tehdit olarak görmeyenlerin oranı %4'den %9'a, fikri olmayanların/kararsızların oranı da %4'ten %7'ye yükseldi.

KORONAVİRÜS NE ZAMAN KONTROL ALTINA ALINABİLİR?

Koronavirüs salgınının başlamasıyla hepimizin hayatında bir takım değişiklikler yaşandı. Sosyal hayatımız kesintiye uğrarken kimimiz işine bile gidemez oldu. Sabırla karantina günlerinin bitmesini beklerken hepimizin merak ettiği soruyu katılımcılara sorduk. Koronavirüs ne zaman kontrol altına alınabilir?

Bir önceki koronavirüs araştırmamızdaki sonuçlar ile karşılaştırdığımızda geçtiğimiz 2 haftalık süreçte katılımcıların daha iyimser olduğunu görüyoruz. Araştırmaya katılanlar arasında ağırlıklı beklenti bu salgının birkaç ay içinde kontrol altına alınacağı yönünde.

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ VE TESTLER YETERLİ Mİ?

2 hafta önce yaptığımız araştırma sonuçlarına kıyasla, katılımcıların koronavirüse karşı alınan önlemlerdeki memnuniyet seviyesinin arttığını görüyoruz. Koronavirüsün yayılmasını önlemek için ülkemizde alınan önlemlerin yeterli olduğunu düşünenlerin oranı %44'den %63'e yükseldi. Yeterli olmadığını düşünenlerin oranı ise %49'dan %31'e, fikri olmadığını belirtenlerin oranı %7'den %6'ya düştü.

Ülkemizde ilk koronavirüs vakası açıklandığı andan itibaren yapılan test sayılarında doğrusal bir artış göze çarpıyor. Test sayısının gün geçtikçe artması katılımcıların düşüncelerini de değiştirmiş durumda.

Test sayısının yeterli olduğunu düşünenlerin oranı %35'den %49'a yükselirken, bunun doğal sonucu olarak yeterli bulmayanların oranı %50'den %35'e düştü. Fikri olmadığını belirtenlerin oranı %16 olarak çıktı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLMALI MI?

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için bireysel olarak alabileceğimiz en önemli önlemlerden biri, diğer insanlarla fiziksel etkileşimi en aza indirmek. Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar bu nedenle ‘Evde Kal’ çağrısı yapıyor. Peki biz neler yapıyoruz? Araştırmaya katılanların %25’i hiç evden çıkmadığını belirtti. Zorunda kalmadıkça çıkmayanların oranı %38, yalnızca temel ihtiyaç alışverişleri için dışarıya çıkanların oranı ise %23. İşi nedeniyle mecburen dışarı çıkmak zorunda olanların oranı %14. Herşeye rağmen gündelik hayatında hiç değişiklik yapmadan yaşamaya devam edenlerin oranı ise %0,5 (binde 5).

Ülkemizde sürekli sokağa çıkma yasağı ilan edilmese de salgın sürecini yavaşlatmak için bazı kısmi yasaklar uygulanıyor. İlk olarak İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla, öncelikle 65 yaş üstü vatandaşlar için, sonrasında da 20 yaş altı gençler ve çocuklar için sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına geçildi. Katılımcıların %84'ü bu yasağı doğru bulduğunu belirtirken, %6'sı doğru bulmadığını belirtiyor. %10'luk kesim ise çekimser kalmayı tercih etti.

İçişleri bakanlığı tarafından getirilen diğer önemli kısıtlamalardan biri de haftasonları için genel sokağa çıkma kısıtlaması oldu. Hem iş hayatının etkilenmemesi hem de koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla alınan karar katılımcıların çoğunluğu tarafından büyük takdir görmüşe benziyor. Katılımcıların %83'ü haftasonu sokağa çıkmakısıtlamasını olumlu bulurken, %10'u ise aynı görüşte olmadığını belirtti. %7'lik kesim ise çekimser kalmayı tercih etti.

23 Nisan ve 1 Mayıs gibi resmi tatillerin haftasonu ile birleştirilip sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesine, katılımcıların %77'si destek verirken, %14'ü ise bu düzenlemeyle aynı görüşte olmadığını belirtti. Kararsızların oranı %9 oldu.

Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına olumlu bakanların oranı diğerlerine oranla daha düşük. Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına sıcak bakanların oranı %62. Bu uygulamayı istemeyenler %14, kararsızlar ise %24. Katılımcılara bayramda kimleri ziyaret etmeyi planladıklarını sorduğumuzda %64'ü kimseyi ziyaret etmeyeceğini, %5'i ise yalnızca salgının risk grubunda olmayanları ziyaret edeceğini belirtti. Katılımcıların %29'u ise anne, baba, kardeşler gibi en yakınlarını, %2'si ise her zaman ziyaret ettiği kişileri ziyaret edeceğini belirtti. Yaşlıların risk grubunda olduğu düşünüldüğünde yaklaşık olarak her 3 kişiden 1'inin yapmayı planladığı bayram ziyareti, salgının yaşandığı bir dönemde önemli bir riski göstermektedir.

Araştırmamıza katılanlara, genel sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmeli mi diye sorduğumuzda bir önceki araştırmamıza kıyasla sonuçlardaki değişim göze çarpıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmeli diyenlerin oranı %77'den %63'e geriledi. Buna bağlı olarak kısıtlama olmasın diyenlerin oranı ise %8'den %15'e ve kararsızların oranı da %15'den %22'ye yükseldi.

SALGIN DÖNEMİNDE NELER YAPIYORSUNUZ?

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için evden dışarı çıkmamaya özen gösterdiğimiz bu dönemde ihtiyaçlarını karşılamak için her 10 kişiden 3’ü evinde stok yapıyor.

Bu süreçte çoğumuz belki daha önce hiç fırsatını bulamadığımız kadar evde zaman geçirmek durumunda kaldık. Bu zamanı en verimli ve eğlenceli şekilde kullanmak için hepimizin başvurduğu yollar var. Katılımcıların evde yapmaktan hoşlandığı aktivitelerin başında dizi/film izlemek gelirken, sosyal medya kullanmak 2. sırada yer aldı. Koronavirüs salgını döneminde insanların evde nasıl zaman geçirdiğinin güncel sıralaması şöyle gerçekleşti:

Dizi/film izleyerek 70%, Sosyal medya kullanarak 69%, Ev işleri yaparak 53%, Haberleri yakından takip ederek 49%, Kitap okuyarak 46%, Uyuyarak 45%, Oyun oynayarak 40%, Görüntülü konuşma yaparak 34%, İbadet ederek 32%, Kişisel bakımla 28%, Normalden çok çay kahve içerek 23%, Normalden çok yiyerek 22%, Çalışarak 21%, İnternetten alışveriş yaparak 21%, Aylar öncesinden bekleyen işleri bitirerek 15%, Bulmaca çözerek 10%, Dedikodu yaparak 4%, Normalden çok alkol içerek 1%

Evde her zamankinden daha çok kaldığımız ve ailemizle daha fazla zaman geçirdiğimiz salgın döneminde aile içi ilişkilerimizi incelemek için de ilginç bir dönem oldu. Her 5 kişiden 1'i aile içi ilişkilerinin olumlu etkilendiğini belirtirken, olumsuz etkilendiğini belirtenlerin de oranı aynı oldu. Geri kalan her 5 kişiden 3'ü ise aile içi ilişkilerinde bir değişiklik olmadığını belirtti.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN HANGİ ÖNLEMLERİ ALIYORUZ?

Zaman geçtikçe farkındalığın artmasıyla beraber salgına karşı kişisel önlem alanların oranında da artış görüyoruz. Koronavirüsten korunmak için önlem aldığını belirtenlerin oranı 14 Mart'ta %90 iken, 14 Nisan'da bu oran %96'ya yükselmişti. Geçtiğimiz 2 haftalık süreçte ise önlem alanların oranının %97'ye yükselmesi sevindirici.

Alınan kişisel tedbirlere baktığımızda halen önemli bir iyileştirme gerekliliği göze çarpıyor. Salgın sürecinin uzun sürmesinden kaynaklı insanlarda oluşabilecek psikolojik yorgunluk ve duyarsızlık durumlarının oluşmasını engellemek için bilgilendirme çalışmalarının devam etmesi ayrıca önemli.

Şimdiye kadar 3 farklı tarihte yaptığımız araştırma sonuçlarını karşılaştırdığımızda alınan kişisel önlemlerdeki tablo şöyle gerçekleşti:

14 Mart 14 Nisan 30 Nisan

Sürekli ellerimi yıkıyorum (su, sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile) 94% 89% 89%

İnsanlarla tokalaşmamaya, temas etmemeye çalışıyorum 82% 87% 87%

Bulunduğum kapalı yerleri sık sık havalandırıyorum 75% 82% 81%

Öksürürken ağız ve burnumu tek kullanımlık bir mendille kapatıyorum 65% 66% 66%

Bağışıklık sistemimi güçlendirecek önlemler alıyorum 62% 65% 62%

Soğuk algınlığı veya grip hastası kişilerden 1 metre uzakta duruyorum 57% 57% 55%

Hasta olduğumda evde istirahat ediyorum 40% 32% 31%

Öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayetim olduğunda doktora gidiyorum 34% 23% 19%

Hasta olduğumda maske takıyorum 28% 39% 37%

Hayvansal ürünler tüketmeden önce iyice pişiriyorum 27% 28% 30%

SALGININ EKONOMİYE ETKİSİNİN NASIL OLMASI BEKLENİYOR

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de salgının ekonomik boyutlarını en aza indirmek için bazı yardım paketleri açıklandı. Peki halkımız koronavirüsün ülke ekonomisine nasıl bir etkisi olacağını düşünüyor?

Katılımcıların %88’i salgının ekonomik etkilerinin olumsuz olacağını bekliyor. Katılımcıların %7’si ekonominin etkilenmeyeceğini düşünürken ekonomiye olumlu yansımaların olacağını düşünenlerin oranı ise %5.

Koronavirüsün çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak üzere hazırlanan yasa tasarısında ülkemizde çalışanlar üç aylık bir dönemde işten çıkarılamayacak. Diğer yandan araştırmaya katılanların %83’ü önümüzdeki 1 sene içerisinde işsizlik oranının artacağını düşünürken, %12’si değişmeyeceğini düşünüyor. İşsizliğin azalacağını düşünenlerin oranı ise %5.

KORONAVİRÜS İNSAN YAPIMI OLABİLİR Mİ?

Koronavirüsün dünya üzerindeki ölümcül etkisini bir yana bırakacak olursak, bir yandan da ülkeler arasında krize sebep olması an meselesi. Son olarak ABD başkanı Donald Trump, koronavirüs için 'Çin Virüsü' tabirini kullanmış ve bu durum büyük tepki görmesine yol açmıştı.

Özellikle sosyal medya kanalları üzerinde koronavirüsün insan eliyle oluşturulmuş olabileceği konuşuluyor. Araştırmamıza katılanların %36'sı virüsün insan eliyle oluşturulduğunu düşünürken, %19'u ise karşıt görüşte. Bu konu hakkında fikri olmadığını belirtenlerin oranı %45.

KORONAVİRÜS AŞISI BULUNACAK MI?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de koronavirüse karşı aşı araştırmaları yapılıyor. Geçtiğimiz haftasonu Prof.Dr. Ercüment Ovalı'nın resmi Twitter hesabından koronavirüs aşısını bulduğunu ve hayvanlar üzerinde denenmeye hazır olduğunu açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Bu haberle ilgili halkımız ne düşünüyor? Peki insanlar üzerinde uygulanmaya hazır koronavirüs aşısı bulunmasıyla ilgili beklenti nasıl?

Katılımcıların %56'sı koronavirüs aşısının Türkiye'de bulunacağını düşünüyor. %17'si aşının ülkemizde bulunmayacağını düşünürken, fikri olmadığını belirtenlerin oranı %27.

Koronavirüs aşısı bulunup uygulanmaya başlandığında kendine yaptıracağını belirtenlerin oranı %55 olurken, aşıyı yaptırmayacakların oranı ise %12. Geri kalan kesim bu konuda kararsız olduğunu belirtti.

Araştırmaya katılanların %49'u gelecekte virüs kaynaklı başka ölümcül salgınların olabileceğini düşünürken, yalnızca %3'ü böyle bir salgının olmayacağını düşünüyor. Geriye kalanlar ise bu konuda bir fikri olmadığını belirtti.

SALGININ OLUMLU YANLARI VAR MI?

Araştırmaya katılan her 4 kişiden 1'i salgının olumlu yönleri de olduğunu düşünüyor. Bu yönlerin neler olduğunu sorduğumuzda en çok vurgulanan noktalar şunlar oldu:

- Çevre kirliliğinin azalması

- Aileyle daha çok zaman geçirebilme fırsatı

- Dini açıdan bir uyarı ve değerlendirme fırsatı

- Kişisel hijyen ve genel temizliğin öneminin farkına varılması

- Salgından dolayı yaşanan ölümler ve kısıtlamalar nedeniyle elimizdekilerin kıymetini anlama

KAYNAK: HABER7
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner49