BİST
1360.75
ALTIN
495.88
DOLAR
8.5751
STERLİN
11.9150
EURO
10.1362

Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor

Meteoroloji'nin yayımladığı yeni hava raporunda İstanbul için kritik değerlendirmelerde bulunuldu. Marmara genelinde başta İstanbul olmak üzere süper hücre de denilen hava olaylarına yol açabilecek şiddetli sağanak ve rüzgar bekleniyor.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 14:53
Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor

Son dakika...İstanbul'da bölge bölge yoğun sağanak yağışlarının devam ettiği şu günlerde Meteoroloji'den süper hücre uyarısı geldi. Temmuz ayının gelmesiyle birlikte havaların daha da ısınması beklenirken Meteoroloji tam tersi bir rapor yayımlayarak vatandaşa uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın sabah saatlerinde başta Megakent İstanbul olmak üzere Marmara bölgesinde şiddetli rüzgar ve kuvvetli sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

'DENİZLERDE FAALİYET VAR'

Habertürk TV Meteoroloji Editörü Hüseyin Öztel hava durumu raporlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye denizlerinde bir faaliyet var. Hortum ve benzeri rüzgar hamlelerinin sebep olacağı anlık fırtınalar yarın Marmara'da bizi bekliyor. " ifadelerini kullanarak vatandaşları uyardı.

Habertürk TV Meteoroloji Editörü Hüseyin Öztel de, "Kuvvetli yağışın İstanbul'un tam üzerine gelme ihtimali var. Su baskınları yaşanabilir" ifadelerini kullanarak şunları kaydetti:

"Türkiye denizlerinde bir faaliyet var. Hortum ve benzeri rüzgar hamlelerinin sebep olacağı anlık fırtınalar yarın Marmara'da bizi bekliyor. Hava tahminlerine göre, İstanbul'da ve İstanbul'un doğusunda Düzce ve Bartın'a olan yaklaşık 250 kilometrelik mesafede yarın sabah 07.00 sularından itibaren şiddetli hava olayları bekliyoruz. Buna yaz yağmurlarının Karadeniz üzerinden gelen çeşidi diyebiliriz. Şiddeti sağanak ve kuzeyde dolu yağışı tehlikesi var. Ayrıca şiddetli rüzgar da bekleniyor. Bu hava olayları sabah 07.00 ila öğlen 14.00 arası gerçekleşecek. Kuvvetli yağışın İstanbul'un tam üzerine gelme ihtimali var. Su baskınları yaşanabilir."

İSTANBUL'UN BAZI İLÇELERİNDE SAĞANAK ETKİLİ OLDU

İstanbul'da bazı ilçelerde öğleden sonra etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Gök gürültülü yağış sırasında yollarda su birikintileri oluşurken, trafik yoğunluğu yaşandı.

Gök gürültüsü eşliğinde başlayan yağmur sonrası özellikle Maslak'ta yollarda su birikintileri oluştu. Sürücüler birikinti yüzünden zaman zaman zorluklar yaşarken, buna bağlı olarak trafik yoğunluğu da yaşandı. 

İL İL HARİTALI HAVA DURUMU

BATI KARADENİZ, TRABZON, RİZE İÇİN SAĞANAK UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu Sakarya il geneli ile İstanbul ve Kocaeli'nin güney ilçelerinin, Batı Karadeniz, Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinin yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta, yurdun doğusunda güneybatılı yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

Güncel Meteorolojik Uyarı Bulunmamaktadır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Az bulutlu, zamanla parçalı, yer yer çok bulutlu, Sakarya il genelinin aralıklı, Kocaeli ve İstanbul'un güney kesimlerinin kısa süreli-yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE HAVA DURUMU °C, 35°C

Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu

İSTANBUL HAVA DURUMU °C, 29°C

Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu güney kesimleri kısa süreli-yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KIRKLARELİ HAVA DURUMU °C, 32°C

Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu

KOCAELİ HAVA DURUMU °C, 30°C

Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu güney kesimleri kısa süreli-yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İZMİR HAVA DURUMU °C, 33°C

Parçalı ve az bulutlu

KÜTAHYA HAVA DURUMU °C, 27°C

Parçalı ve az bulutlu

MANİSA HAVA DURUMU °C, 35°C

Az bulutlu

MUĞLA HAVA DURUMU °C, 33°C

Az bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA HAVA DURUMU °C, 33°C

Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA HAVA DURUMU °C, 35°C

Az bulutlu ve açık

HATAY HAVA DURUMU °C, 31°C

Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA HAVA DURUMU °C, 29°C

Az bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Sivas ili ile Yozgat'ın kuzey çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA HAVA DURUMU °C, 27°C

Parçalı, kuzey çevreleri yer yer çok bulutlu

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU°C, 27°C

Parçalı ve az bulutlu

KONYA HAVA DURUMU °C, 29°C

Parçalı ve az bulutlu

SİVAS HAVA DURUMU °C, 27°C

Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU HAVA DURUMU °C, 22°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklarla yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE HAVA DURUMU °C, 28°C

Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri aralıklarla yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP HAVA DURUMU °C, 28°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK HAVA DURUMU °C, 26°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri aralıklarla yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Trabzon, Rize ve Artvin'in iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AMASYA HAVA DURUMU °C, 30°C

Parçalı bulutlu

BAYBURT HAVA DURUMU °C, 29°C

Parçalı bulutlu

SAMSUN HAVA DURUMU °C, 28°C

Parçalı bulutlu

TRABZON HAVA DURUMU °C, 27°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM HAVA DURUMU °C, 29°C

Parçalı bulutlu

KARS HAVA DURUMU °C, 30°C

Parçalı ve az bulutlu

MALATYA HAVA DURUMU °C, 31°C

Parçalı ve az bulutlu

VAN HAVA DURUMU °C, 27°C

Az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık, batı kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADIYAMAN HAVA DURUMU °C, 34°C

Parçalı ve az bulutlu

DİYARBAKIR HAVA DURUMU °C, 36°C

Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP HAVA DURUMU °C, 33°C

Parçalı ve az bulutlu

SİİRT HAVA DURUMU °C, 34°C

Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar Batı Karadeniz’in doğusu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5, doğusu güneybatıdan 4 ila 6; Doğu Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan, batısı güneydoğudan, batısı öğle saatlerine kadar kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısı yer yer 1,5 ila 2,5m; Görüş: İyi.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu; Rüzgar: Doğu ve güneydoğudan, öğle saatlerine kadar güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m; Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Kuzey Ege’de güney ve güneybatıdan, güneyi güneydoğudan, öğle saatlerinden itibaren batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4; Güney Ege’de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6, kuzeyi akşam saatlerine kadar 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m, güneyi 1,5 ila 2,5 m; Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6, doğusu güneybatıdan, öğle saatlerine kadar güneydoğudan 3 ila 5; Doğu Akdeniz’de güney ve güneybatıdan, batısı öğle saatlerine kadar kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısında yer yer 2,5 m; Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63