BİST
1441
ALTIN
501.444
DOLAR
8.3566
STERLİN
11.9225
EURO
10.1202

Açıklamalar peş peşe geliyor! Türkiye ilk 5 ülke arasında

Koronavirüs etkisiyle daralan ekonomiler beklenenden hızlı toparlanma kaydetti. Hal böyle iken büyüme tahminlerinin revize edilmeye başlandı. Türkiye bu krizi görece daha hafif atlatması beklenen beşinci ülke konumunda bulunurken, büyüme tahmini yukarı doğru en fazla çekilen 5 ülkeden de biri oldu.

Açıklamalar peş peşe geliyor! Türkiye ilk 5 ülke arasında

Koronavirüs etkisiyle daralan ekonomiler beklenenden hızlı toparlanma kaydetti. Hal böyle iken büyüme tahminlerinin revize edilmeye başlandı. Türkiye bu krizi görece daha hafif atlatması beklenen beşinci ülke konumunda bulunurken, büyüme tahmini yukarı doğru en fazla çekilen 5 ülkeden de biri oldu.

21 Eylül 2020 Pazartesi 12:10
Açıklamalar peş peşe geliyor! Türkiye ilk 5 ülke arasında

Tüm dünyada ekonomileri derinden sarsan salgına karşı küresel ekonomide her geçen gün yaralar sarılıyor. Uluslararası kuruluşlarda bu gelişmeler ışığında büyüme tahminlerini revize etmeye başladı. Konuyu bugünkü köşesinde değerlendiren Nurullah Gür, Türkiye'nin krizi hafif atlatacak ülkeler arasında ilk beş ülke arasında yer aldığına dikkat çekti.

İşte Sabah Gazetesi'nden Nurullah Gür'ün o yazısı:

Ekonomiler beklenenden hızlı toparlanma kaydetti. Haliyle büyüme tahminlerinin revize edildiğini görmeye başladık. Türkiye bu krizi görece daha hafif atlatması beklenen beşinci ülke konumunda. Büyüme tahmini yukarı doğru en fazla çekilen 5 ülkeden de biri.

 

Koronavirüsün küresel bir salgına dönüşmesi neticesinde bahar aylarında ekonomilere yönelik beklentiler oldukça karamsardı. Ekonomik gidişat yaz aylarında değişti. Şu anda bahara kıyasla hem reel veriler hem de ekonomik algı anlamında daha iyi bir noktadayız.

Ekonomiler beklenenden hızlı toparlanma kaydetti. Haliyle büyüme tahminlerinin revize edildiğini görmeye başladık. OECD küresel ekonomiye yönelik daralma tahmini yüzde 6'dan yüzde 4.5'e çekti. Türkiye'ye yönelik yüzde 4.8 olan daralma tahmini ise yüzde 2.9 olarak revize edildi. Türkiye, Çin ve Güney Kore'den sonra bu krizi görece daha hafif atlatması beklenen üçüncü ülke konumunda.

 

Büyüme tahmini yukarıya doğru en fazla çekilen 5 ülkeden biriyiz. Meksika, Arjantin, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme tahminleri ise daha negatif tarafa doğru kaydırıldı.

İYİLEŞME SİNYALLERİ

Son veriler Türkiye'nin üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme rakamı yakalayacağına işaret ediyor. Sanayi üretimi, cirolar ve perakende satışlarda temmuzda aylık ve yıllık bazda oldukça yüksek artışlar yaşandı. Bütçe rakamları da iyileşmeyi teyit ediyor. Geçtiğimiz yıl ağustosta 576 milyon TL fazla veren kamu bütçesi bu yılın aynı döneminde 28.2 milyar fazla verdi.

Bütün bunlar, ekonomiyi canlı tutmak için atılan politika adımlarının işe yaradığını gösteriyor. Sağlık tarafında gösterdiğimiz başarılı performansın ekonomiye pozitif katkısının olduğunu da unutmayalım.

Salgının ikinci dalgasına yönelik endişelerin arttığı bu dönemde virüsle mücadeleyi aynı kararlılıkla sürdürmemiz kamu sağlığı ve ekonomi açısından oldukça hayati.

ABD NEOLİBERALİZMİN ALTINI OYUYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD'nin 2018'de bazı Çin ürünlerine yönelik verdiği gümrük tarifesi artış kararını küresel ticaret kurallarına aykırı bulduğunu açıkladı. Trump yönetimi Çin'in teknoloji transferi konusunda Amerikan şirketlerini zorladığı ve fikri mülkiyet haklarını korumadığı gerekçesi ile tarifeleri artırmıştı.

DTÖ bu gerekçeyi yeterli bulmadı. Bu kararın ABD'yi Çin'e karşı yürüttüğü ticaret ve teknoloji savaşından vazgeçirme ihtimali yok. ABD bir yola girdi. Politika araçları ve yöntem değişebilir; ancak ABD'nin Çin'i yavaşlatma çabaları devam edecektir.

DTÖ bu kararı, olay olduktan iki yıl sonra verebildi. ABD bu süre zarfında Çin'e karşı korumacı tutumunu sertleştirdi. Hatta Çin'i yeni bir ticaret anlaşması yapmaya zorladı. Bu durum uluslararası örgütlerin ve kuralların son yıllarda ne kadar güç kaybettiğinin bir göstergesi.

ZORAKİ EVLİLİK

Trump, Çinli sosyal medya şirketi Tik- Tok'un ABD'deki operasyonlarının Amerikalı bir şirkete devredilmesi için yoğun baskı uyguluyor. Hatta Tiktok'un bu pazardan itibaren ABD'de indirilmesine yasak gelebilir. Son gelinen noktada Oracle, Tiktok'un ABD'deki operasyonları için teknik bir ortaklık kurmaya hazırlanıyor. Oracle, Amerikalı bireylerin verilerinin ABD'de sınırları içerisinde kalması için bekçilik yapacak. ABD Hazine Bakanlığı Oracle- Tiktok ortaklık başvurusunu değerlendiriyor. Yakın bir zamanda durum netlik kazanır. Titktok, Oracle'a algoritmasını açacak mı? Bu ortaklık Amerikalıların verilerinin Çin'e aktarılmasına karşı tam bir koruma sağlayacak mı? Bu soruların cevabı halen muğlak. Net olan bir şey var ki o da ABD'nin korumacı politikaların dozunu sürekli arttırarak kendi kurduğu neoliberal ekonomik düzenin altını oyduğudur.

Artan korumacı eğilimin bir yansıması olarak yabancı şirketlere yönelik tutum kötüleşiyor. Son yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar, yabancı şirketlerin yerli şirketleri satın almasının iyi bir şey olduğuna beş sene öncesine kıyasla daha az inanıyorlar. Tablodan da görüleceği üzere, yabancıların şirket satın almalarına artık çok sıcak bakılmıyor.

GOLDMAN SACHS DA REZİVE ETTİ

Türkiye'nin GSYH'sının 2020 yılında yüzde 5 daralacağı yönündeki tahminini yüzde 3,5 seviyesine revize eden Goldman Sachs, "Kredilerde artışın bir sonucu olarak daha sınırlı bir daralma olacak" ifadelerini kullandı. Ancak Goldman Sachs ekonomistleri Türkiye'nin 2020'de GSYH'nın yüzde 4'ü kadar cari işlemler açığı vereceğini da tahmin etti.

Cari işlemler açığındaki bu artışa yanıt olarak Türkiye'nin politika faizini yıl sonunda yüzde 12 seviyesine çıkarabileceğine işaret eden Goldman Sachs, 2021 yılının ilk yarısı sonunda faizin yüzde 14 olabileceğini de vurguladı. Banka daha önce yaptığı tahminlerde 2020 yıl sonu faiz oranını yüzde 10, 2021 sonu faiz beklentisini de yüzde 14 olarak ifade etmişti.

KAYNAK: SABAH/NURULLAH GÜR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner49