İstanbul'a ulaşım müjdelerini peş peşe sıraladı: Şimdiden hayırlı olsun

Cumhur İttifakı İBB Adayı Murat Kurum, Kadıköy'de yaptığı konuşmada 'Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli Metro Hattı' projesine dair detayları paylaşarak; "İstanbul’umuza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

10 Şubat 2024 Cumartesi 14:45
İstanbul'a ulaşım müjdelerini peş peşe sıraladı: Şimdiden hayırlı olsun

Yerel seçim yaklaşırken siyasi partilerin adaylarının çalışmaları da hız kazandı. 

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum, Kadıköy’de bir dizi etkinliğe katılarak vatandaşlarla ve STK Temsilcileri ile bir araya geldi.

STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'na Kurum’un yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Fatih Kaya, MHP Kadıköy İlçe Başkanı Başar Ünal, AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Veli Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda vatandaşlar Murat Kurum'a yoğun ilgi gösterirken; İBB adayı da onlarla fotoğraf çektirip, sohbet etti.

YENİ METRO MÜJDESİNİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Programda ulaşımla ilgili konuşan Kurum, Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattı projesi hakkında bilgiler vererek "Kadıköy'ümüze ve İstanbul'umuza hayırlı olsun" dedi. 

İstanbul'da acil çözüm bekleyen deprem tehlikesinin yanı sıra kentteki trafiğin de bir sorun olduğunun altını çizen Kurum'un açıklamaları şu şekilde;

“İstanbul’umuzda acil çözüm bekleyen iki temel sorunumuz var. Biri zamanımızı çalan trafik çilesi, diğeri sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit eden deprem tehlikesidir. Kadıköylülerin bitmeyen trafik çilesine dair müjdemiz, hayallerimiz var. Kadıköy’ümüze ilişkin genel projelerimiz dışındaki o sorunları giderecek adımları sizlere anlatmak isterim. Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattımızın projelerini tüm detaylarıyla birlikte hazırladık. Benim Söğütlüçeşme’den metroya binen kardeşim, önce boğazın altından geçeceği ve ardından Beylikdüzü’ne kadar kesintisiz seyahat edeceği bu projenin 1 Nisan sabahı sürecini başlatacağız. Anadolu’yu Avrupa’ya kesintisiz bir şekilde bağlayalım istiyoruz. İnsanımızın trafikteki bu çilesini bitirelim istiyoruz. Şimdiden yeni Söğütlüçeşme-Beylikdüzü metro hattımız Kadıköy’ümüze İstanbul’umuza hayırlı olsun. İstanbul’da bir taraftan toplu ulaşımı güçlendirirken diğer taraftan da alternatif yollar açarak iki yakaya iki büyük tünel yapacağımızı ifade etmiştik. Toplam 122 kilometreye ulaşacak bu tünellerle İstanbul’un merkezi bölgelerindeki trafiği yerin altına alıyoruz. Yenisahra-Bostancı arasında 10 kilometrelik tünellerimizi hemen süratle başlatacağız. Kardeşlerimiz Yenisahra’dan Bostancı sahile kesintisiz bir şekilde ulaşacaklar. Bu da öncelikli işlerimiz arasındadır. Yine bu hatta Kadıköy’den Tuzlaya giden güzergahta D-100 Karayolu bir çile halime geldi. Orda yapacağımız yan yol düzenlemeleriyle birlikte D-100 Karayolu’nun yoğunluğunu azaltacağız ve Kadıköylü kardeşlerimizi rahatlatacağız” şeklinde konuştu.

İSTANBUL TRAFİĞİNE ALTERNATİF TÜNELLER

Öte yandan Kurum, CHP'nin İBB yönetimine geçtiği günden itibaren ulaşıma yeterli hizmeti yapmadığını söyledi. Bazı bölgelerdeki trafiğin bu nedenle kaynaklandığının altını çizen Kurum, araç trafiğini yerin altına çekecek tünel projelerinin olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı;

"22 yılda İstanbul’umuza deniz ulaşımından metro, Marmaray, Avrasya Tüneli, 3. Köprü ve Metrobüslere kadar devasa ulaşım hizmetleri yaptık. Ama bizim İBB dönemimizden sonra bu eserlerin etrafına yeterli ulaşım yatırımları yapılmadı. İşte Söğütlüçeşme ve Rıhtım meydanındaki trafiğin sebebi de budur. Biz bu konuda da aksiyona geçeceğiz. Trafiği yerin altına alacağız. Trafikten boşalan alana da çocuklarımızın, kadınlarımızın ve vatandaşlarımızın vakit geçirebileceği yemyeşil ağaçlarıyla, sarı lacivert peyzajıyla Kadıköylü kardeşlerimiziz yeni Meydanı’nı Kadıköy’e kazandıracağız. Oradaki hattı da müjdelerini çok yakın zamanda vereceğimiz Haydarpaşa’da yapılacak Anadolu Yakası’nın en büyük, en görkemli kültür merkeziyle, sanat merkeziyle birleştireceğiz. Oradan da Kadıköy’ü Üsküdar’a Kız Kulesi’nin olduğu aksa Üsküdar Meydanı’na kadar kesintisiz bağlayacağız. Bu müjdemizi ve projemizi detaylarıyla İstanbullu hemşerilerimize sunacağız”

"FİKİRTEPE'NİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEML BİR DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINA BAŞLADIK"

Kadıköy’de STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen ve deprem dönüşümü ile ilgili projeleri hakkında bilgi veren Kurum “Diğer önemli bir sorunumuz deprem dönüşümüdür. Kadıköy’ümüzün en eski mahalleleri Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa’da vatandaşlarımızın dönüşüm talepleri var. Gerek binaların eski olması gerek zemin kalitesi, gerekse vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşama arzusu sebebiyle burada dönüşüm talepleri var. Biz bu talepler çerçevesinde mahallelerimizde büyük bir dönüşüm projesi başlatacağız. “Kadıköy’ün Tarihi Yeniden Gün Yüzüne” diyeceğiz. Fikirtepe’nin geleceği için çok önemli bir dönüşüm çalışmasını başladık. Artık riskli yapılar gidiyor, yerine güvenli evlerimiz geliyor. Doğrudan 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren Fikirtepe Dönüşüm Projemiz olanca hızıyla devam ediyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin böylesine büyük bir alanda dönüşüm projesi göremezsiniz. Bizi görünce herkesin aklına yeni yuvalar geliyor. Hasanpaşa’daki halkımızın yoğun bir dönüşüm talebi var. Hasanpaşa’da Mahallelerin dokusunu koruyan imar düzenlemesini kağıdı, kalemi ve cetveli bizzat biz alıp oradaki imar sorununu çözeceğiz. Vatandaşlarımızın dönüşüm noktasında önünü açmış olacağız. Kadıköy’ümüzde Marmara, Medeniyet üniversitelerimizin yanı sıra özel üniversitelerimiz var. Biz öğrencilerimizle istişareler yaptık. Gençlerimiz yüksek kira sebebiyle barınma ihtiyaçlarıyla ilgili taleplerini bize iletti. Kadıköy’ümüzde, öğrencilerimize yetecek kapasitede kütüphanesiyle, gençlik merkeziyle, kıraathanesiyle tüm Kadıköy’e hizmet verecek. Gençlik merkezinin içinde gençlerimizin kalabileceği bir yurdu süratle başlatacağız. 1 Nisan sabahı Kadıköy’ün gençleri geleceğe güvenle bakacak” ifadelerine yer verdi.

Spor kompleksi projesine de değinen Murat Kurum, “İstanbul’un imkanları ve enerjisi heba edilmeye devam ediliyor. Şairler şehri İstanbul’umuz Kadıköy’ümüzde bu ihmalkarlıktan fazlasıyla payını almış durumda. Ne büyükşehir ne de ilçe belediyesi Kadıköy’ümüz için verdikleri sözleri tutmadılar. Ben akademisyen ve teknik arkadaşlarımla Kadıköy’e çalışırken, gerçekten hayretler içerisinde kaldım. Kadıköy Fenerbahçe’nin, sarı kanaryanın şehri, sporun merkezi. Ama gelin bakın ki, bugün Kadıköy’ümüzde yapılmış tek bir kapalı spor salonu bile yok. Yedi yıl önce Acıbadem’de yapımına başlanan spor salonu ise artık tamamen atıl durumda, çürümeye terk edilmiş. Düşünebiliyor musunuz Kadıköy’de 50 tane amatör spor kulübü, bir tane futbol sahası var ama tek bir spor kompleksi yok. CHP’li ilçe belediyesi seneler önce göstermelik bir temel attı ancak hala inşaatı devam ediyor, bitirilemiyor. Hadi AK Parti’nin yönettiği ilçelere hizmet etmiyorsunuz. Yıllardır size yönetimi veren Kadıköy için bari elinizi vicdanınıza koyun. Kadıköy’ümüze yakılmayacak bu manzarayı bir an önce değiştirin. Böyle bir gayret yok. Biz Kadıköylü kardeşlerimizi üzmeyeceğiz. Açık ve kapalı alanlardan oluşan ve birçok branşa hizmet edecek spor kompleksimizi 1 Nisan’dan itibaren hemen hayata geçireceğiz. İstanbul’umuzda hiçbir amatör spor kulübümüz sahipsiz kalmayacak. Arkanızda, tüm ihtiyaçlarınızı gideren, alın teri belediyeciliği olacak. Gerçek Belediyeciliği Kadıköy’le buluşturacağız. Kadıköy’ümüz, bir küresel marka olan Fenerbahçe’mizin olduğu gibi amatör spor kulüplerimizin de kenti olacak” şeklinde konuştu.

"İSTANBUL 1 NİSAN SABAHI AK PARTİ İLE GERÇEK BELEDİYECİLİĞE KAVUŞACAK"

Programda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise, İstanbul'un 5 yıldır gerçek belediyecilik ve sosyal belediyecilikten yoksun kaldığını söylerken; “Biz 21 yıldır bu azmi ve çabayı hiçbir zaman kaybetmedik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugüne kadar sözünü verip de yapmadığımız hiçbir vaat, hiçbir yatırım ve üretim hamlesi olmadı. Bizler yola çıkarken bu yüzyılı emeğin üretimin çalışmanın yüzyılı yapacağız demiştik. Dün olduğu gibi bugün de Cumhur İttifakı olarak aynı hassasiyette gelecek yüzyıla çalışma hayatı başta olmak üzere, her alanda vatandaşıyla halkıyla iç içe olan kronikleşmiş ne kadar sorun varsa tek tek çözen bir yönetim anlayışını yürüttük. Cumhur İttifakı olarak cumhurun gösterdiği istikamette yürüyoruz. İstanbul AK Parti’nin gerçek belediyecilik ve sosyal belediyecilik hizmetlerinden ne yazık ki 5 yıl mahrum kaldı. Murat Kurum bakanımızın İstanbul’da hizmet kalitesini en yükseğe çıkaracağına inanıyorum. İstanbul’a Cansu olacak kıymetli bakanımız Murat Kurum beyefendi İstanbullular için en doğru seçimdir. Türkiye’yi Yüzyılı şehirlerimizin başkenti İstanbul, 1 Nisan sabahı AK Parti ile gerçek belediyeciliğe kavuşacak. 31 Mart’ta milli iradenin tecellisini noktasında bir destan yazacağınıza inanıyorum. İstanbul’un mevcut potansiyelini ve hali hazırdaki faaliyetlerini daha çok geliştirmek için gece gündüz çalışacağız. İstihdamdan sosyal güvenliğe ve sosyal politikalara kadar geniş bir yelpazede şehrimizin her türlü sorunu ile birebir ilgileneceğiz” ifadelerini kullandı. 

İBB adayı Murat Kurum Kadıköy'de ayrıca AK Parti'nin Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katıldı.

Kurum burada yaptığı konuşmada Fikirtepe'de 60 bin ailenin hayatını değiştirdiklerini söyledi. Türkiye Yüzyılı Vizyonu projelerini açıkladıkları günden beri İstanbul'un sokaklarında projelerin ve yatırımların konuşulduğunu belirtti. 

İstanbul'a verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çeken Kurum, "Hamdolsun milletimiz bizim verdiğimiz sözlere güveniyor. Çünkü bizim sözlerimiz; 'öyle kollarını boşa sıvayanların' verdiği sözlere benzemez. Biz kollarımızı bir kez sıvadık mı o kollar bir daha kapanmaz." dedi. 

Sadece İstanbul diyeceklerini ve 7/24 belediyecilik yapacaklarını söyleyen Murat Kurum, "Biz yarı zamanlı belediyecilik yapmayacağız; 'arada bir İstanbul' demeyeceğiz. 7/24 belediyecilik yapacağız" diye konuştu.  

Bütün bu hizmetleri ve eserleri hep birlikte başaracaklarını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, "Bu kötü gidişi beraber durduracağız. Bu değişimi, bu şehrin başkanı olarak yapmayacağız. Her evin evladı, her yuvanın Muradı olarak yapacağız. İnşallah 31 Mart akşamı İstanbul’da duraklama dönemi bitecek. Yeniden diriliş, yeniden yükseliş dönemi başlayacak." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

"FİKİRTEPE'DE 60 BİN AİLEMİZİN HAYATINI DEĞİŞTİRDİK"

Fikirtepe'nin kendisi için önemli olduğunu belirten Kurum, "Bugün yine Fikirtepe’deyiz. Fikirtepe benim için çok kıymetli. Çünkü biz Fikirtepe’de 60 bin ailemizin hayatını değiştirdik. Evlatlarımızın yavrularımızın geleceğini güvence altına aldık. Buradaki ailelerin duasını aldık. İnşallah Fikirtepe’deki tüm projelerimizi alnımızın akıyla tamamlayacağız. Ve burada daha birçok kez bir araya geleceğiz." sözleriyle konuşmasına başladı. 

"İSTANBUL'UN SOKAKLARINDA PROJELERİMİZ, YATIRIMLARIMIZ KONUŞULUYOR"

Milleti sevindiren ve mutlu eden Türkiye Yüzyılı Vizyonu projelerini vatandaşlara sunduklarını belirten Kurum, "Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu programımızla; milletimizi sevindiren, mutlu eden projelerimizi 10 temel başlıkta detaylı bir şekilde insanımıza sunduk. Şimdi İstanbul’un sokaklarında projelerimiz, yatırımlarımız konuşuluyor. İstanbullular artık, CHP’li mevcut İBB yönetiminin beceriksizliğinden bıkmış, usanmış durumda. Ama aynı insanımız, gençlerimiz, kadınlarımız 'Yeniden Başlamanın Umuduyla' da dopdoludur, heyecanlıdır, coşkuludur. İstanbul’da artık yeni bir dönemin kapıları sonuna kadar açılmıştır." dedi. 

"İSTANBUL'A VERİLEN SÖZLER TUTULMADI"

İstanbul'a verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çeken Kurum, "İstanbul’a verilen sözler tutulmadı. Ama hamdolsun milletimiz bizim verdiğimiz sözlere güveniyor.  Çünkü bizim sözlerimiz; 'öyle kollarını boşa sıvayanların' verdiği sözlere benzemez. Biz kollarımızı bir kez sıvadık mı o kollar bir daha kapanmaz. Artık o kollar; 25 yıllık bir tecrübeyle; bir daha kapanmamak üzere yeniden sıvanmıştır. Ve İstanbul yeniden dirilişe geçene kadar, İstanbul yeniden yükselişe geçene kadar da kapanmayacaktır.

Hep birlikte, ellerimizi birleştireceğiz. Çünkü biz İstanbul’u sizlerle beraber dönüştüreceğiz. Ellerimizi; güvensiz, çürük binalarda endişe içinde uykuları bölünen, en ufak bir sarsıntıda korkular yaşayan annelerin elleriyle birleştireceğiz. Ellerimizi; İstanbul’un tarihini değiştirecek 650 bin yeni, sıcak, güvenli yuvayı inşa etmek için birleştireceğiz. Ellerimizi; vatandaşımıza 100 bin yeni sosyal konut yapmak için birleştireceğiz." dedi. 

"7/24 BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ"

Sadece İstanbul diyeceklerini ve 7/24 belediyecilik yapacaklarını söyleyen Murat Kurum, "Biz yarı zamanlı belediyecilik yapmayacağız; 'arada bir İstanbul' demeyeceğiz. 7/24 belediyecilik yapacağız, sadece İstanbul diyeceğiz. 650 bin yuvayı 5 yılda sizin için bitireceğiz. 100 bin sosyal konutu 18 ayda tamamlayacağız. 328 kilometre metro hattını 5 yılda 650 kilometre yapacağız. 10 yıl sonra, 1004 km’ye hep birlikte çıkaracağız. İstanbul’un metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmayacak. Yeni metrobüs ve otobüs hatlarıyla İstanbul’un her yerine kesintisiz ulaşımı başaracağız. Trafik çilenizi bitireceğiz. Gençlerimize, ulaşımda yüzde 40 indirim yapacağız. 0-6 yaş arası çocuğu olan babalara da, çocuklarıyla ücretsiz seyahat hakkı tanıyacağız. İstanbul’da eğitim görmenin ayrıcalık olduğu hissini gençlerimize vereceğiz. İhtiyaç sahibi üniversiteli kardeşlerimize 10 bin TL eğitim desteği vereceğiz. İhtiyaç sahibi emeklilerimize, her ay 2 bin 500 TL destek vereceğiz. İlk kez iş kuracak kardeşlerimize tam 100 bin TL destek sunacağız. Evlenecek kardeşlerimize 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapacağız." şeklinde konuştu.

"BÜTÜN BU HİZMETLERİ HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ"

Bütün bu hizmetleri ve eserleri hep birlikte başaracaklarını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, "Bunun gibi yüzlerce eseri, hizmeti sizlerle birlikte, muhtarlarımızla, derneklerimizle, yol arkadaşlarımızla birlikte başaracağız. Büyükşehir Belediyesi’nin mührünü alacağız. Bu kötü gidişi beraber durduracağız. Bu değişimi, bu şehrin başkanı olarak yapmayacağız. Her evin evladı, her yuvanın Muradı olarak yapacağız. İnşallah 31 Mart akşamı İstanbul’da duraklama dönemi bitecek. Yeniden diriliş, yeniden yükseliş dönemi başlayacak." diyerek sözlerini bitirdi. 

Kurum’a AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Veli Arslan ve AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Fatih Kaya eşlik etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63