BİST
5.061,99
ALTIN
1.220,98
DOLAR
19,05
STERLİN
23,44
EURO
20,65

Son dakika: Bakan Soylu Hatay'da açıklama yaptı

Son dakika haberine göre; İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 18'i ağır, 562 kişinin yaralandığını açıkladı.

22 Şubat 2023 Çarşamba 00:45
Son dakika: Bakan Soylu Hatay'da açıklama yaptı

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay'daki afet bölgesinde açıklamalarda bulundu.

DEPREMDE 6 KİŞİ VEFAT ETTİ, 562 YARALI

Soylu, İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 18'i ağır, 562 kişinin yaralandığını açıkladı.

ACİL YIKILACAK BİNALARA GİRMEK KESİNLİKLE YASAKTIR

"Depremin meydana getirdiği enkazda arama-kurtarma çalışmaları yapılıyor. Ağır hasarlı binalar çıktı. Bu tespit çalışması devam ediyor. Vatandaşımıza bilgi vermek isteriz. Bu sonuçlar nihai sonuçlar değil. İtiraz edilebilir. Orta hasarlı bir binası olan vatandaşın itirazı üzerine binası tekrar incelenebilir. Evi az hasarlı olan bir vatandaşımız, tekrar değerlendirilmesini isterse ekipler tekrar oraya gidecektir. Bu iş sonuçlanana kadar herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Acil yıkılacak binalara kesinlikle girilmesi yasaktır. 'Benim orada eşyam var, 1 saat girim' gibi bir durum söz konusu değildir. Artçı deprem bize göstermiştir ki, deprem hareketliliği devam ediyor. Tüm kolluk birimlerimize talimat verdim. Kimse bu evlere giriş yapmayacak. Buradan bir eşya taşımaya yönelik bir süreç söz konusu değil, girilemez yasaktır. "

BAKAN SOYLU: EŞYA YARDIMI YAPILACAK

"Ağır hasarlı binalarımızda geçmişten gelen bir prosedür var. Ağır hasarlı binalara girmek de yasaktır. Bir binaya girilip girilmeyeceğine hocalarımız karar verir. Art arda gelen depremlerin ardından buraya kısa süreli binaya girilmesi de yasaktır. Ağır hasarlı binalara girmek de artık yasaktır. Peki ne yapılacaktır? Daha önceki uygularımızda olduğu gibi hem AFAD, hem de Aile bakanlığımız eşya yardımını yapacaktır. Bir çalışma yapılıyor. Biz her yılbaşında bu miktarları belirleriz ama burada farklı bir durum söz konusu. 'Bu şehirleri nereye kuracaksınız?' diye bir soru söz konusu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız tüm illerimizi dolaşıyor. Dün Gaziantep'te 6 saatlik hocalarla her il teke tek değerlendirerek, ortaya bir çalışma ortaya koydular. Tüm valiliklerimize söyledik. O şehrin paydaşları bir araya gelinecek. Bunu 48-72 saat içerisinde yapılması noktasında salık verdik."

'KİRACILARA 2 BİN TL KİRA DESTEĞİ VERİYORUZ'

"Konteyner şehirle ilgili bir şartlar dizinimi vardır. Elbette ki bu şehirlerin sosyal donatıları vardır. Eğer köylerde ihtiyaç olursa, evi de yıkılmışsa ve başka yere de gitmiyorsa, evinin önüne konteyner getirdiğimiz oldu. Kimler istifade edebilir? Birincisi yıkık ev sahibi olanlar, ağır hasarlı ve acil yıkılacak ev sahibi olanlar konteynırdan yaralanabilirler. Bu geçmişte de böyleydi şimdi de böyle. Fiilen evi yıkılan ve başka oturacak yeri olmayan, fiilen evi orta hasarlı olup oturabileceği evi olmayan, eğer yer kalırsa kiracılar. Burada 15 bin TL taşınma parası alınabilir. Şartlar da eskiden aynıydı. Kiracılara 2 bin TL kira desteği veriyoruz. Daha önce hiç böyle bir destek verilmedi.
Kiracılara da kira desteği verilmesi konusunda adım atıldı."

'BUNUN HESABINI DEVLETTE SORAR ALLAH DA'

"Yine başka bir problem daha var. Taşımacılıkta fahiş fiyatlar gördük. Bunun hesabını devlet de sorar Allah da. Burada insanlar canını zor kurtardı. Bunun üzerinden bir istismar yapmak kötülüktür. Bu konuda OHAL'in çerçevesinde gerekli talimatları verdik. Fahiş veya vatandaşı sıkıştırıcı bir kusur görülürse gereği yerine getirilecek. İlgili sivil kuruluşlarının, ilgili ticaret odalarının da bu tespiti yapması gerekir. Bu ahlaki bir meseledir. İşini iyi yapanlara da haksızlıktır. Ben meslek odalarının yerinde olsam, bunları tek tek tespit eder ve bir daha üye olmamalarını sağlardım. Keşke şöyle bir kanunlarımız olsa da ömür boyu ticaretten men edilseler. Öteki dünya korkusu yok olmuş insanlar, bu konudan istifade etmeye çalışıyorlar. Kiraların ciddi bir şekilde yükselmesi ayrı bir istismar. O enkaz altında saatlerce, günlerce kalıp Allah'ın lütfuyla hayatta kalanların ahı tutar. Bu paranın hiçbir hayrını görmezseniz. Bu kirayı artıranlar vicdan sahibi değillerdir. Çünkü bu 1 yıl boyunca hep birlikte yükleneceğimiz bir süreçtir. Bu sadece bir kanun meselesi değildir, etik meselesidir."

KİRA ZAMLARINA İLİŞKİN

"Bu paranın bir hayrını görmezsiniz. Hiçbir hayrını görmezsiniz. İster bizi sevin ister sevmeyin. İnsanlar çocuklarının arzularından, isteklerinden, korkularından kendilerini başka bir yere taşımak isteyecekler. Bugün bir çocuğa sordum korktun mu diye? 'Dişlerim titredi' dedi. Kira zammı yapanlar vicdan sahibi değildir."

KONTEYNER ŞEHİRLERLE İLGİLİ ŞARTLAR...

"Bu konuda uzun zamandır şartlar zincirimiz var. Konteyner şehirlerin sosyal alanları ve yöneticileri vardır. Bu hep böyle olmuştur. Ancak köylerde ihtiyaç olursa ve evide yıkılmışsa, evi yapılana kadar kiraya çıkmıyorsa evinin önüne kadar getiririz. Konteyner evlerde kimler barınabilir? Yıkık ev sahibi olanlar, ağır hasarlı ev sahibi olanlar ve binaları acil yıkılacak bina sahipleri birincil hak sahipleridir."

EVİM YUVAN OLSUN KAMPANYASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yıkılacak olan binalarda yüzde 75, 80'lik kısmı itibariyle 400 bin sınırına gelmiş bulunmaktayız. Burada bir kısım vatandaşlarımız doğal olarak konteynerlerde kalacak, kiraya çıkmak isteyenler ya da başka ile gitmek isteyen vatandaşlarımız olacak. Dolayısıyla vatandaşlarımıza Evim Yuvan Olsun kampanyasına katılmalarını istiyoruz. Bu sadece kendi bölgesinde çözülebilecek bir mesele değildir. Onun için aziz milletimizin bugüne kadar ortaya koyduğu yardımlaşma duygusunun burada da vücut bulmasını ve ev sahipliği yapmasını arzu ediyoruz. Şehirlerin demografisi ve o insanlarla olan bütünlüğünü bozmak istemiyoruz. Bu karşılaştığımız afet daha önce hiç karşılaşmadığımız bir afettir. Yarım kıyamet gibi afeti yaşayanlar bir daha o şehrin ayağa kalkamayacağını düşünüyor. Oysa geçmişte olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi birçok afette olduğu gibi bu duygu burada vatandaşlarımızda da oluştu. Vatandaşlarımızı bu duygudan kurtarmak için bu transferlere ihtiyaç duyulabilir. Evim Yuvan Olsun kampanyası en azından çocuklar, yaşlılar ve çocuklarının o etkiden kurtulmasını sağlayan aileler için önemlidir. Burada milletimiz zengin gönüllüdür. Bir yıl boyunca o evlerine gitmeseler ya da kirayla beraber bunu karşılama imkanı olanlar depremle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın tramvalarının ortadan kalkması için çok önemlidir. Her şey de olduğu gibi bu kampanyada da başarılı olacağımızı düşünüyorum."

'DEVLET TÜM İMKANLARIYLA İLK ANDAN İTİBAREN SEFERBER OLDU'

"Biz sadece bir Deprem yaşamadık. Çünkü bu deprem bölgesine gelenler, bunun depremle dahi izah edilemeyeceğini söylüyorlar. İki büyük deprem ve dün akşam ki deprem alelade bir deprem değildir. Buradan siyaset çıkarmaya çalışanlar olacaktır. 'Acaba buradan bir siyasal çıkar elde edebilir miyiz?' diyenleri görüyoruz. Birileri eline kamera almışlar, birileri eline el feneri almış 'nerede eksik görsem de kamuoyuna paylaşsam' diye kovalıyorlar. Şunun altını çizerek söylüyorum, başka bir ülke bu depreme yakalansaydı, devlet ve milleti bu kadar kenetlenemezdi. Hollanda'nın 3 büyüklüğündeki bir alana devlet hemen müdahale etmiştir. Elbette eksik bulacaklardır. Onların belediyeleri AFAD'ın altındadır. Kimse vicdansızlık etmesin. 301 bin çadır dağıtıldı. Çadır sevkiyatımız devam ediyor. 2 ayın sonunda 100 bin konteyner şehirde yaşam başlayacaktır. Alımlar başlamıştır. Çalışmalar devam ediyor. Tüm kapasiteyle alan taranmaktadır. Hatay'da 5 enkaz kaldı. 5 enkazda bitince arama kurtarma çalışmaları sona erecek. Dün akşamki deprem olmasaydı, bu çalışma bugün itibariyle sonuçlanmış olacaktı."

'ORTAOKULDA DİN BİLGİSİ VE AHLAK DERSİ ALMIŞLARDIR'

"Bazı muhalif gazetelerde, özellikle üç dört gazete yazarı deprem sabahıyla ilgili birtakım yalanlar ortaya koymaktadır. Lütfen bu yalanlarla bizleri yormayın. Hiç olmamış vuku bulmamış meseleleri, hiçbirimizin aklında olmayan, daha önce var mıdır bilmiyorum dünyaya dördüncü seviye uluslararası çağrı yaptık. Dünyanın ve yerkürenin en büyük depremlerinden birinden bahsediyoruz. Ortaokulda din bilgisi ve ahlak dersi almışlardır, anne babaları da en azından bizim gibi "Yalan söylersiniz ağzınıza kırmızı biber süreriz" demişlerdir. Biz deprem bölgesinde her hafta sadece sokak hayvanlarının istifadesi için bile bir tır mama gönderiyoruz. Ve arkadaşlarımız vasıtasıyla dağıtıyoruz. En azından insanlıklarına dönmelerini en azından bu süreç içerisinde istirham ediyoruz. İhbarların yüzde 99'unun sahte çıktığı bir dönem yaşadık. Bu kabul edilebilir bir iş değil. Bu kötü niyetliliktir. Buradan aziz vatandaşlarımıza bu kişileri gördükleri zaman onlara da istirham etmelerini istiyoruz. Bu afetten bu milletin imanıyla, birlik ve beraberliğiyle birlikte çıkacağız."

'HATAY'DA SADECE 5 ENKAZ KALDI'

Soylu, "Hatay'da sadece 5 enkaz kaldı. O 5 enkazdaki arama kurtarma faaliyetleri de tamamlanınca Hatay'daki arama kurtarma çalışmaları sona erecek. Dün akşam o deprem olmasaydı bu çalışma bugün sonlanmış olacaktı. Cenabı Allah yardımcımız olsun. Allah milletimizin zorunu kolaylaştırsın."

 

Haberin Ayrıntıları Geliyor...

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63