88. saatte yeni mucize: Kahramanmaraş'ta inanılmaz kurtuluş

Kahramanmaraş depreminden sonra enkaz bölgelerinde umut ve acı dolu bekleyiş sürüyor. 88 saat geride kalırken mucize haberleri gelmeye devam ediyor.

09 Şubat 2023 Perşembe 21:00
88. saatte yeni mucize: Kahramanmaraş'ta inanılmaz kurtuluş

Türkiye, uzun yıllardır yaşadığı en büyük deprem ile sarsıldı. 10 ilde binlerce bina yıkıldı. Depremin açtığı yaraları sarmak için ekipler zamanla yarışıyor. 

SAKARYA İTFAİYESİ 88. SAATTE KURTARDI

Deprem felaketinin 88’nci saatinde umutları tekrar yeşerten kurtarma operasyonu Kahramanmaraş’ta gerçekleşti. Sakarya itfaiyesi, 4 katlı binanın enkazından bir vatandaşı daha sağ kurtardı.

Türkiye’yi yasa boğan ve 10 şehrin etkilediği depremin 4’üncü gününde bölgede çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkaz altında süren çalışmalarının 88’nci saatinde mutlu eden bir haber geldi. Depremin hemen ardından bölgeye hareket eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı itfaiye ekipleri birçok kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtardı. Kahramanmaraş Azerbaycan Bulvarı'nda bulunan ve yıkılan 4 katlı İnci Apartmanı’nın enkazından ses gelmesi üzerine ekipler harekete geçti. Burada zamanla yarışan Sakarya itfaiyesi, Yunus Akgün isimli vatandaşı sağ olarak kurtardı. 88’nci saatte umutları yeşerten bir kurtarma daha yaşanırken, bölgedeki arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Kahramanmaraş'ın Yenişehir Mahallesi'ndeki Serçin Apartmanı'nda 87 saat sonra inanılmaz kurtuluş kameralara yansıdı.

86. SAATTE ANNE KIZ KURTARILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan arama-kurtarma ekipleri deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Hatay'da yer altı su kaçaklarının tespitinde kullanılan hassas akustik dinleme cihazı ile devam eden kurtarma çalışmalarında bir binadan ses alan ekipler, o alana yoğunlaştı.

Kurtarma personelleri açtıkları tünelle, enkaz altındaki bir anneye ve 4 yaşındaki kızı Cena’ya ulaştı. 8 saatlik çalışmanın ardından anne ve kızı depremin 86’ncı saatinde, enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Anne ve kızı hastaneye götürüldü. 

ÖNCE OĞLU SONRA ANNESİ KURTARILDI

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay’da da birçok bina yerle bir olmuştu. Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nde 5 katlı binada enkaz altında kalan Kerem Ezer ve annesi Nazlı Ezer 86 saat sonra enkazdan ekiplerin yardımıyla canlı olarak çıkarıldı. İlk önce çocuğu çıkaran ekipler bir saat arayla annesini de çıkardı. Anne ile oğlu hastaneye sevk edildi.

3 ÇOCUKLU AİLE SAĞ KURTARILDI

Hatay'ın Belen ilçesinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı Arama Kurtarma İhtisaslı Personelimiz (AKİP) bir binanın enkazında sıkışan 3’ü çocuk olmak üzere 5 kişilik aileyi sağ olarak kurtardı.

84. SAATTE 4 MUCİZE

Elbistan'da 4 kişilik aile enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Enkaz altındaki 2 kişinin daha çıkarılması için çalışma devam ediyor.

83. SAATTE MUCİZELER DEVAM EDİYOR: 2 KİŞİ DAHA ÇIKARILDI

Kahramanmaraş'ta Kardeşler Apartmanı'nın enkazının altından iki kişi daha sağ çıkarıldı. 

Çıkarılanlar Eda Büyükçapak adlı bir kadın ile yaşlı bir erkek. 

Ekipler, bir kişiye daha ulaştı, onun da çıkarılması bekleniyor.

82. SAATTE MÜJDE

Malatya'da 5 yaşındaki kardeşinden sonra 11 yaşındaki Doğukan da enkaz altından kurtarıldı.

DİYARBAKIR'DA 81. SAAT MUCİZESİNİN ADI: BEŞİR

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerden etkilenen 10 ilden Diyarbakır’da arama kurtarma çalışmaları 4’üncü günde de devam ediyor. Bağlar ilçesinde yıkılan 10 katlı Hisami Apartmanı’nda, Beşir Yıldız adlı çocuktan ses alındı. Bu noktada yoğunlaşan ekipler, çalışmalarını hızlandırdı. Titizlikle yürütülen çalışmada, küçük Beşir, sıkıştığı beton bloklar kesilerek çıkarıldı. Su verilen ve termal battaniyeye sarılan Beşir Yıldız’a ilk müdahale sağlık ekiplerince, enkaz altında yapıldı. Beşir, daha sonra oluşturulan koridorla ambulansa alınarak hastaneye götürüldü. 

ANTAKYA'DA 4 KİŞİLİK AİLE KURTARILDI

Antakya'da Hüzmeli Ailesi 80. saatte enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Enkazdan önce ailenin küçük oğlu Batu Hüzmeli çıkarıldı. Batu'nun kurtuluşu sonrası ekipler çalışmalarını hızlandırdı. Ardından anne Oya Hüzmeli, baba Turgay Hüzmeli ve kızları Sema sağ olarak kurtarıldı.

5 KİŞİLİK AİLE 80 SAAT SONRA KURTARILDI

Hatay'ın İskenderun ilçesinde depremde yıkılan 5 katlı binanın enkazından aynı aileye mensup 5 kişi, depremden 80 saat sonra kurtarıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yıkılan İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi'ndeki Ahrazoğlu Apartmanı'nda arama kurtarma çalışmaları sürdürüldü.

AKUT, UMKE ve AFAD ile Küçükçekmece Belediyesi ekipleri, inşaat işçilerinin desteğiyle yürüttükleri çalışmalarda, Suriye uyruklu anne Vefa Aburas'a ulaştı.

Ekipler, anne Aburas'ın ardından çocukları Zehra (12), Ahmet (9) ve Vasim'i (6), daha sonra eşi Hasan'ı enkazdan sağ çıkardı.

Sedyeye alınan aile bireyleri, alkışlarla ambulanslara taşınarak hastaneye kaldırıldı.

ELBİSTAN'DA BİR KİŞİ DAHA KURTARILDI

Elbistan'da 10 yaşında erkek bir çocuk enkazdan çıkarıldı. Bilinci açık olduğu ifade edilen çocuk tedavi için ambulansla hastaneye götürüldü.

Enkaz altındaki bir anne ve diğer çocuk için kurtarılma çalışması devam ediyor. Annenin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Diğer çocuk da çıkarıldıktan sonra ekipler anneyi çıkarmaya çalışacak.

Öte yandan, anne ve çocuk dışında enkaz altında 10 kişinin daha olduğu bilgisi paylaşıldı.

81 SAATTE BİR MUCİZE DAHA

Malatya'da 81. saatte enkazdan bir kişi daha çıkarıldı. Enkazdan çıkarılan yaralının, yaşlı bir kişi olduğu belirtildi. 

9 YAŞINDAKİ ZEYNEP'LE BABASINDAN GÜZEL HABER

Kahramanmaraş'ta 80. saate doğru 9 yaşındaki Zeynep Polat ve babası Feyzullah Polat kurtarıldı.

80. SAATTE MUCİZE

Malatya'da 80. saatte bir kişi daha enkazdan yaralı olarak kurtarıldı. Ekipler, enkaz altındaki bir kişiyi daha çıkarmak için çalışıyor.

2 ÇOCUK İLE ANNESİ KURTARILDI

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, 3 kişilik aileden Hatice İğde (36), Melih İğde (7) ve Mehmet Naim İğde (9), 78 saat sonra enkaz altından sağ olarak çıkartıldı.

77 SAAT SONRA BİR MUCİZE DAHA

Adıyaman'da 36 yaşındaki Yılmaz Çetin, depremden 77 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

76. SAATTE 3 KİŞİ DAHA KURTARILDI

Gaziantep'te depremden 76 saat sonra 3 kişi, enkazdan sağ çıkarıldı.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından Gaziantep'te yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Merkez Batıkent Mahallesi'ndeki Ayşe-Polat Sitesi'ndeki binanın enkazından ses alınması üzerine bölgedeki çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Ekiplerin uzun süren çalışmasının ardından henüz ismi öğrenilemeyen 3 kişiye sağ olarak ulaşıldı. Enkazdan yaralı çıkarılan aile alkışlar ve tekbir eşliğinde karşılandı.

Depremden 76 saat sonra sıkıştığı yerden yaralı çıkarılan kişiler ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Öte yandan enkazdaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

KAHRAMANMARAŞ'TA 3 KİŞİLİK AİLE, DEPREMDEN 73 SAAT SONRA ENKAZDAN KURTARILDI

Kahramanmaraş'ta depremden 73 saat sonra biri çocuk 3 kişilik aile, enkazdan sağ çıkarıldı.

Ekiplerin uzun süren çalışmasının ardından Ali (55), eşi Zelal (40) ve 5 yaşındaki kızları Mir Berzan Bağış'a ulaşıldı.

Enkazdan yaralı çıkarılan aile alkışlar ve tekbir eşliğinde karşılandı.

71 SAAT SONRA KURTARILDI İLK SÖZLERİ YÜREKLERİ YAKTI: ABLA YARIN OKULUM VAR

Depremin 71. saatinde Ahmet Eren isimli küçük bir çocuk enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Ahmet'in ilk sözleri 'Yarın okulum var' oldu..

DİYARBAKIR'DA YIKILAN BİNANIN ENKAZINDAN 72 SAAT SONRA BİR KADIN SAĞ ÇIKARILDI

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde depremde yıkılan Yoldaş Apartmanı'nın enkazından 72 saat sonra bir kadın kurtarıldı.

Merkez Bağlar ilçesinin 5 Nisan Mahallesi'nde yıkılan Yoldaş Apartmanı'nın enkazında ses alan ekipler, kurtarma çalışmasını o noktada yoğunlaştırdı.

AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu enkaz altından Yazgül Çaçan depremden 72 saat sonra sağ çıkarıldı.

ADIYAMAN'DA DEPREMDEN 69 SAAT SONRA GENÇ KIZ KURTARILDI

Adıyaman'da depremde yıkılan binanın enkazında kalan üniversite öğrencisi 69 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgede yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Şefliğinde görevli 35 kişilik ekip, Adıyaman'da çalışmalara destek veriyor.

Ekipler, Atatürk Bulvarı'nda yıkılan binanın enkazında bulunan diş hekimliği fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki İlayda'yı 69 saat sonra kurtardı.

Sağlık ekiplerine teslim edilen İlayda hastaneye kaldırıldı.

K.MARAŞ'TA BİR ANNE VE KIZI 67 SAAT SONRA KURTARILDI

Kahramanmaraş'ta yıkılan binanın enkazından anne ve kızı 67 saat sonra sağ çıkarıldı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yıkılan binaların enkazlarındaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Sincan Belediyesi arama kurtarma ekibi, Şazibey Mahallesi'nde 7 katlı binanın enkazından anne Sevim ve kızı Melisa'yı sağ çıkardı.

Depremden 67 saat sonra kurtarılan anne ve kızı, sağlık ekiplerine teslim edildi.

DEPREMDEN 67 SAAT SONRA KURTARILDI

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bir kişi enkazdan 67 saat sonra yaralı kurtarıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen kent genelinde ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ali Sezai Efendi Caddesi'ndeki bir apartmanın enkazında yürütülen çalışmada, 27 yaşında Ünal Öztürk, depremden 67 saat sonra sağ kurtarıldı.

Yaralı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

60. SAATTE MUCİZE KURTULUŞ

Kahramanmaraş'ta 60. saatte bir kişi daha enkazdan çıkarıldı. Enkazdan çıkarılan kişinin 31 yaşındaki Doğan Akpınar olduğu öğrenildi. 

Bilinci açık olduğu öğrenilen Akpınar'ın kurtuluşu sonrası ailesi ve yakınları büyük sevinç yaşadı.

MASAL BEBEK 56. SAATTE GÖZYAŞLARI İÇİNDE KURTARILDI

Kahramanmaraş'ta Masal Bebek ve annesinin depremin 56. saatindeki mucize kurtuluşu hepimize umut oldu. Masal'ın kurtarılmasını haber veren muhabir o anları gözyaşları içinde aktardı. Annesinin Masal'ı emzirdiği, bebeğin o şekilde hayatta tutunduğu öğrenildi. Öte yandan, Masal'ın annesinin hamile olduğu da ifade edildi.

10 YAŞINDAKİ EMİNE'DEN 56 SAAT SONRA MÜJDE

Kahramanmaraş'ta 10 yaşındaki Emine Karataş, depremden 56 saat sonra 7 katlı binanın enkazından çıkarıldı.

ASYA BEBEK 51 SAAT SONRA KURTARILDI

Adıyaman’da deprem sonrası arama kurtarma faaliyetlerine katılan Milli Saraylar Başkanlığı’nın 25 kişilik uzman arama kurtarma ekibi, felaketten 51 saat sonra enkaz altından Asya bebeği canlı olarak kurtarmayı başardı.

TAHİR AMCA KUR'AN-I KERİM'İYLE BİRLİKTE BİRLİKTE ENKAZDAN ÇIKARILDI

Kahramanmaraş’taki deprem sonrası 60 yaşındaki Tahir Tıraş, enkazdan böyle kurtarıldı. Tıraş, enkazdan hemen çıkarken yanında Kur'an-ı Kerim vardı.

KIZINA KAVUŞAN BABA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Kahramanmaraş'ta yıkılan 7 katlı bir binanın enkazında kalan 20 yaşındaki Melisa, depremden 51 saat sonra sağ olarak çıkartıldı. Eşi ve 2 çocuğunu depremde kaybeden baba ise, kızı Melisa kurtulunca gözyaşlarını tutamadı.

KÜÇÜK LAMİA 50 SAAT SONRA KURTULDU

Hatay’da devam eden kurtarma çalışmalarında 6 yaşındaki bir kız çocuğu sağ olarak çıkarıldı. İsminin Lamia olduğu öğrenilen küçük kızın yaklaşık 50 saat sonra sağ olarak kurtarılması umutları yeşertti.

52. SAATTE GELEN MUCİZE

Bölgeye sevk edilen iş makineleri yardımıyla 52. saatte arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ekipler, betonların arasına sıkışan bir kadını enkaz altından çıkardı.

6 YAŞINDAKİ EYMEN'DEN SONRA ANNESİ DE KURTARILDI

Bahçelievler Belediyesi Arama Kurtarma Birliği ekipleri, Hatay'da 6 yaşındaki Eymen'in ardından annesini de enkaz altından çıkardı.

Bahçelievler Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediyenin arama-kurtarma görevlileri, depremin yoğun olarak etkilediği Hatay'ın Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi'nde çalışmalarına devam ediyor.

Ekiplerin arama-kurtarma faaliyeti yaptığı, çöken 7 katlı binanın enkazı altında kalan 6 yaşındaki Eymen saat 17.50 sıralarında kurtarıldı.

Küçük Eymen'in annesinin de enkaz altında kaldığını tespit eden ekipler, uğraşlar sonucu saat 23.20 sıralarında isminin Fethiye olduğu öğrenilen anneyi de enkazdan sağ çıkardı.

Hatay merkez  TTK maden işçileri depremin 3. gününde  2 yaşındaki bir bebeği böyle kurtardı. 

NAZ'IN YÜREK SIZLATAN SORUSU

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da 36 saatin ardından enkazdan sağ olarak çıkarılan Naz Yaman adlı çocuğun "abimi çıkarmadınız mı daha" sözleri yürekleri sızlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63