Gazze'deki katliamda ülkeler çok net tarafını belli etti... Bir açıklama da Azerbaycan'dan

Suudi Arabistan'daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısına katılan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “Azerbaycan, Filistin halkının devlet olma mücadelesini destekliyor” dedi.

18 Ekim 2023 Çarşamba 17:30
Gazze'deki katliamda ülkeler çok net tarafını belli etti... Bir açıklama da Azerbaycan'dan

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'ndeki durumu görüşmek üzere Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bir araya geldi. Toplantıda konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, bölgedeki güvenliğin ciddi bir şekilde bozulmasına yol açan İsrail-Filistin çatışmasının endişe kaynağı olduğunu belirterek, “Askeri operasyonların durdurulması ve gerginliğin tırmandırılmaması çağrısında bulunuyoruz. Özellikle kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu sivil halk arasında artan kayıplar nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Sivil insanların yaşamlarının tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut durumun daha da ağırlaşmasını önlemek amacıyla sivil ve altyapı tesisleri ile kutsal mekanların korunmasının önemini vurguluyoruz” dedi.

“AZERBAYCAN FİLİSİTİN HALKININ DEVLET OLMA MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR”

Mevcut durumun ortadan kaldırılması için barış görüşmelerini tehdit eden adımlara karşı uluslararası toplumun ortak çaba göstermesinin önemli olduğunu vurgulayan Bayramov, “İslami dayanışmaya her zaman sadık kalan Azerbaycan, Filistin halkının devlet olma mücadelesini destekliyor ve İsrail-Filistin anlaşmazlığının iki devlet ilkesine dayalı olarak Doğu Kudüs'ün Filistin Devleti'nin başkenti olmasıyla çözülmesinden yanayız. Ülkemiz Filistinli mültecilere destek amacıyla BM Orta Doğu Ajansı'na 1,6 milyon dolar yardım yaptı. Özellikle Bağlantısızlar Hareketi (NAM) başkanlığımız döneminde ülkemiz Filistin sorununa özel önem verdi ve bu bağlamda NAM’da Filistin ile ilgili Bakanlar Komitesi'nin çalışmalarının güçlendirilmesi yönünde faaliyet gösterdik” ifadelerini kullandı.
Bayramov, Azerbaycan’ın Filistin sorununun uluslararası hukukun norm ve ilkelerine uygun şekilde çözümüne yönelik çabalarını sürdüreceğini söyledi.

DÜNYADAN İSRAİL'IN GAZZE'DEKI HASTANE SALDIRISINA TEPKİLER

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 11. gününde devam ederken İsrail güçleri, Gazze'de bir hastaneyi hedef aldı. İsrail'in hastane saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı. Liderler ve uluslararası örgütlerden art arda açıklamalar ve tepkiler geldi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin el-Ehli Baptist Hastanesi'ne hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Alçak saldırı sonrası dünya tek yürek oldu.

Dünya liderlerinden, saldırı sonrası art arda açıklamalar ve tepkiler geldi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler, "Okullar, hastaneler hedef değildir. Siviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırılara son verilmeli." ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı ve saldırıyı kınadı.

UNICEF, "Gazze'deki hastane saldırısını şiddetle kınıyoruz, çocuklar da dahil tüm siviller korunmalı." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü de Gazze'deki hastaneye yapılan saldırıyı güçlü bir şekilde kınadı.

"Orada yaşayan insanlar için dramatik bir durum"

AB Konseyi Başkanı Michel, sivil altyapıya saldırının uluslararası hukuka uygun olmadığına vurgu yaparak, "Çok fazla ölü var. Bu, orada yaşayan insanlar için sahadaki dramatik durumu gösteriyor." dedi.

AB liderlerinin İsrail'in kendini uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuk çerçevesinde savunma hakkını teyit ettiğini belirten Michel, AB'nin iki devletli çözüme bağlılığını, Filistin yönetimini desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, saldırıda ölenler için başsağlığı diledi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ

Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan, Gazze'deki sağlık durumuna ilişkin paylaşımda bulundu.

"Gazze'de durum kontrolden çıkıyor ve tıbbi yardımları ulaştırmak için beklenilen her saniye kayıplar veriyoruz." ifadesini kullanan Ghebreyesus, DSÖ'nün Gazze için bölgeye gönderdiği tıbbi malzemelerin 4 gündür sınırda beklediğini aktardı.

Ghebreyesus, hayat kurtarıcı sağlık malzemelerini Gazze'ye ulaştırmaya başlamak için acil erişime ihtiyaç olduğuna işaret ederek taraflar arasındaki şiddetin durması gerektiğini kaydetti.


"Saldırı kapsamlı bir şekilde soruşturulmalı"

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmek üzere Mısır'da bulunan Alman Başbakan Scholz, Gazze'deki hastane saldırısına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Olayın kapsamlı şekilde soruşturulması şarttır." ifadesini kullandı.

Şansölye Gazze'deki hastanede meydana gelen patlamanın görüntülerinin kendisini dehşete düşürdüğünü de vurgulayarak "Masum siviller yaralandı ve öldürüldü. Düşüncelerimiz hayatını kaybedenlerin aileleriyle." ifadesine yer verdi.

"Korkunç, yıkıcı ve kabul edilemez"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Gazze'den gelen haberler korkunç, yıkıcı ve kabul edilemez, hastaneye saldırmak yasa dışıdır." ifadesini kullandı.

RUSYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazze'nin merkezindeki El-Ahli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan saldırıyı "korkunç bir olay, bir felaket" olarak nitelendirdi.

Putin, "Hastaneye yapılan saldırı korkunç bir olay, yüzlerce ölü, yüzlerce yaralı var. Bu elbette bir felaket." dedi.

İTALYA

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne dün düzenlediği ve en az 500 Filistinlinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında "X" platformundan paylaşımda bulundu.

Başbakan Meloni, "Gazze'deki el-Ehli Hastanesi'nde yaşananlar beni derinden üzdü. İtalya, hayatını kaybedenler için derin taziyelerini ifade ediyor ve ailelere, yaralılara yakınlığını belirtiyor. Olayların dinamiklerinin kesin olarak teyit edilmesini beklerken, sivil halkın korunması, acil insani sorunların çözülmesi ve bu krize hızlı bir çözüm sağlanması taahhüdümüzü bir kez daha yineliyoruz." ifadelerini kullandı.


HİNDİSTAN

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıya ilişkin "Sorumlulardan hesap sorulmalı." ifadesini kullandı.

Modi, "Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'nde meydana gelen trajik can kayıpları karşısında derin bir şok yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Mısır, Ürdün ve Lübnan'dan tepkiler

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, "Gazze'de şu an yaşanan, sivilleri Mısır'a göçe sürükleme girişimidir. Filistinlilerin topraklarından sürülmesini reddediyoruz." dedi.

Ülkesinin Filistin davasının askeri yöntemlerle tasfiye edilmesini reddettiğini kaydeden Sisi, "Gazze Şeridi'ndeki mevcut gerilimi kontrol altına aldıktan sonra barış sürecini yeniden başlatmak için yoğun şekilde çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne saldırısına tepki gösterildi.

Saldırının sert bir şekilde kınandığı açıklamada, Filistin halkı için uluslararası koruma sağlanması ve savaşın derhal sona ermesi talep edildi.

LÜBNAN

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, uluslararası vicdanın zulüm ve hakikat karşısında sessiz kaldığını belirterek, bunun ne zamana kadar süreceğini sordu.

İRAN

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in hastane saldırısını "vahşi bir savaş suçu" ve "soykırım" olarak nitelendirdi.

Kenani, İsrail'in uluslararası hukukun ilke ve kurallarına en ufak bir bağlılığının olmadığını bir kez daha dünyaya ilan ettiğini belirtti.

İran'ın saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını aktaran Kenani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumdan, Gazze'de işlenen savaş suçunun boyutlarının hızla araştırılması ve olayın sorumlusu İsrailli yetkililerin yargılanması konusunda, sorumluluğunu yerine getirmesini beklediklerini vurguladı.


VATIKAN DEVLET BAŞKANI PAPA FRANCISCUS

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail'in Gazze'de bir hastaneye düzenlediği saldırının ardından Gazze'deki durumun umutsuz olduğunu belirterek insani felaketin önlenmesi çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği ve en az 500 Filistinlinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında konuşan Papa Franciscus, "Bugün de düşüncelerimiz Filistin ve İsrail'e gidiyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Gazze'deki durum umutsuz. Lütfen insani felaketi önlemek için mümkün olan her şeyi yapın." dedi.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadı. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Gazze Şeridi'ndeki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen Filistinli sivillerin çok sayıda ölümüyle sonuçlanan saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bu uluslararası insani hukuk ihlaline ilişkin kapsamlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuyoruz." ifadesi kullanıldı.

"Bu bir katliam"

Pakistan’da geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, İsrail'in, Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıyı "katliam" olarak nitelendirerek en güçlü şekilde kınadı.

İsrail'in savaş suçları sebebiyle sorumlu tutulması gerektiğini kaydeden Kakar, ayrım gözetmeden hedef almanın sona ermesini istediklerini belirtti.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel, "Hiçbir şey hastaneye saldırmayı haklı gösteremez. Hiçbir şey sivilleri hedef almayı haklı gösteremez." dedi.

Ülkesinin, Gazze'de çok sayıda Filistinli sivilin hayatını kaybettiği hastane saldırısını kınadığını belirten Macron, düşüncelerinin saldırıda yaşamını yitirenlerle olduğunu kaydetti.

Macron, saldırıyla ilgili tüm gerçeğin ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, Gazze Şeridi'ne insani yardım erişiminin derhal sağlanması çağrısında bulundu.


MALEZYA VE ENDONEZYA

Malezya ve Endonezya, İsrail'in, Gazze Şeridi'nde 500'den fazla Filistinlinin ölümüne neden olan el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırısını kınadı.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıyı "delice ve insanlık dışı bir eylem" olarak nitelendirdi ve İsrail'i kınadı.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da söz konusu saldırı kınanarak İsrail'in "uluslararası hukuku açık bir şekilde ihlal ettiği" vurgulandı.

TALIBAN

Afganistan'da Taliban geçici hükümeti, İsrail'in, Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıyı "insanlık suçu" olarak nitelendirerek en güçlü şekilde kınadı.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Kahhar Belh, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve insan hakları savunucularına seslenen Belhi, "Saldırıyı sadece kınamakla yetinmeyin, saldırıların önlenmesi lazım." ifadesini kullandı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner63