İsrail-Filistin savaşı: ABD ve Mısır anlaşmaya vardı! Biden'dan Sisi'ye övgü!

İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'deki katliamı sürüyor. ABD ve Mısır, Gazze'ye Refah kapısından 20 kamyon yardım geçmesi konusunda anlaşmaya vardı. Biden, Sisi'ye karardan dolayı övgü yağdırdı.

18 Ekim 2023 Çarşamba 21:15
İsrail-Filistin savaşı: ABD ve Mısır anlaşmaya vardı! Biden'dan Sisi'ye övgü!

Son dakika İsrail-Filistin savaşı: İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'deki katliamı sürüyor. ABD ve Mısır, Gazze'ye Refah kapısından 20 kamyon yardım geçmesi konusunda anlaşmaya vardı. Biden, Sisi'ye karardan dolayı övgü yağdırdı.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

SİSİ, REFAH KAPISINI AÇMAYI KABUL ETTİ

00.02: ABD Başkanı Joe Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Refah Sınır Kapısı’nın açılması ve Gazze'ye insani yardım taşıyan yaklaşık 20 kamyonun geçişine izin verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Biden, Sisi'nin aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Sisi, uzlaşmacı davrandığı için gerçek bir övgüyü hak ediyor." dedi.

SUUDİ ARABİSTAN: İĞRENÇ BİR SUÇ VE VAHŞİ BİR SALDIRIDIR

23.58: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: Sivilleri hedef almak iğrenç bir suç ve vahşi bir saldırıdır

23.36: Pentagon, Biden'ın, Gazze'deki hastane saldırısında "İsrail'in sorumlu olmadığı" yönündeki açıklamasın "açık kaynaklara" dayandığını duyurdu.

TÜRKİYE'DE 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

23.01: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Türkiye'de, İsrail'in Filistin'deki katliamları nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi.

22.29: Netanyahu ve Savaş Kabinesi üyeleri son durumla ilgili güvenlik değerlendirmesi için toplandı.

22:20: İsrail ordusu, Lübnan sınırında 1 saatte, 3 çatışmanın yaşandığını açıkladı.
İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ordusunun Lübnan sınırındaki 3 mevzisine bir saat içinde hafif silahlarla ateş açıldı." ifadesi kullanıldı.

SON 24 SAATTE 678 ŞEHİT

22.15: İsrail'in son 24 saatte 471'i El-Ehli Baptist Hastanesinden olmak üzere 678 kişiyi öldürdüğü belirtilen açıklamada, Gazze'de şu ana kadarki toplam can kaybı 3 bin 478, yaralı sayısı da 12 bin 65 olarak kayda geçti.

21.32: İsrail'in Ramat Gan kentinde düğün yapan İsrail'liler Hamas’ın attığı roketlerden kaçarak sığınaklara girdi

'HİZBULLAH, HAMAS'TAN 10 KAT DAHA FAZLA YETENEĞE SAHİP'

21.29: İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, kuzeyde bir cephe açma ihtimallerinin bulunduğunu belirterek, "Hizbullah, Hamas'tan 10 kat daha fazla yeteneğe sahip." dedi.

'İSRAİL ORDUSU KARA OPERASYONUNA HAZIRLANIYOR'

21.17: İsrail Yayın Kurumu: Ordu Gazze'ye kara operasyonuna hazırlanıyor.

21.10: İsrail hükümeti, Lübnan sınırından 5 kilometreye kadar olan yerleşim yerlerini tahliye etme planını onayladı

20.59: Dünya Sağlık Örgütü, Gazze’deki deposunda hiçbir malzeme ve ekipmanın kalmadığını açıkladı.

20.48: Kassam Tugayları Tel Aviv'i vurdu. Saldırıda Demir Kubbe aktifleştirilmedi.

İSRAİL: 7 EKİM'DEN BU YANA 303 ASKERİMİZ ÖLDÜ

20.36: İsrail Ordusu: 7 Ekim olaylarından bu yana şu ana kadar 303 askerimiz ve subayımız öldürüldü.

20.31: İsrail Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Hagari, hastane katliamıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz gerçekleri tüm dünyaya sunduk ve güvenilir ve doğru raporun ardından ABD başkanı da bizim pozisyonumuzu benimsedi." dedi.

ABD'DEN İRAN'IN 'ZAMAN DOLDU' PAYLAŞIMINA İLGİNÇ YANIT

20.20: İran’ın Suriye Büyükelçiliği’nin  “Zaman doldu” paylaşımına İsrail’in ABD Büyükelçiliği yanıt verdi.

FRANSA FİLİSTİN KARARINDAN DÖNDÜ

20.12: Fransa Danıştay'ı, Macron'un Filistin yanlısı gösterileri yasaklama kararını iptal etti.

20.01: Gazze'den Tel Aviv'e onlarca füze ateşleniyor. Bölgede sirenler çalarken, İsrailli kaynaklar kırmızı alarm verildiğini belirtiyor.

19.57: Al Jazeera'ya konuşan İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı, "Bu, Orta Doğu'nun çehresini değiştirecek bir savaş" dedi.

19.50: Rusya, Hamas'ı kınayan BM kararını veto etti.

'BU SAVAŞIN SONUNDA GAZZE TOPRAKLARI AZALACAK'

19.48: İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen: Bu savaşın sonunda Gazze toprakları azalacak ve Hamas artık Gazze’de olmayacak.

İSRAİL'İN BAŞKENTİNDE BÜYÜK PATLAMA! BÖLGEDE SİRENLER ÇALIYOR

19.45: Tel Aviv'de büyük bir patlama sesi duyuldu, bölgede sirenler çalıyor. 

ÜRDÜN'DEN İSRAİL'E REST

19.40: Ürdün: Filistinlileri Batı Şeria'dan uzaklaştırmaya yönelik her türlü girişimi bir savaş ilanı olarak değerlendireceğiz.

IRAK İSLAMİ DİRENİŞ HAREKETİ ABD ÜSSÜNÜ VURDU

19.32: Irak İslami Direniş Hareketi, ABD ordusunun konuşlu olduğu Ayn El Esad üssünü kamikaze İHA'lar ile hedef aldı.

19.29: ABD 6. Filo Blue Ridge sınıfı komuta kontrol gemisi LCC20, "ABD'nin Akdeniz'deki operasyonlarına destek sağlamak üzere" İtalya'dan ayrıldı.

19.15: Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'ın, İsrail hükümeti ile Tel Aviv'in Hamas'ın başlattığı saldırıya yanıt verme stratejisini ve İsrail'le Amerikalılar dahil olmak üzere Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik çalışmaları görüştüğünü açıkladı.

'GAZZE'YE İNSANI YARDIM YAPILMAMALI'

18.57: İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Gvir, "Yüzlerce kadın ve çocuk kaçırıldığı sürece Gazze'ye insani yardım yapılmamalı." dedi.

18.50: Filistin Moskova Büyükelçisi: Bir felaketi önlemek için dünya, İsrail'i iki devletli bir çözüme ulaşmaya zorlamalı.

18.42: İsrail Savunma Bakanı Galant: Tüm savaş boyunca İsrail'de ABD desteğine ihtiyacımız olacak.

İSRAİL'DEN CAMİYE KATLİAM SALDIRISI

18.32: Gazze'deki İçişleri Bakanlığı: Nusayrat Mülteci Kampında bulunan bir camiye düzenlenen saldırıda ölü ve yaralılar var. 

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Nuseyrat Mülteci Kampı'ndaki Aksa Şehitleri Camisini hedef aldı.

Camide, İsrail saldırılarından kaçan çok sayıda aile bulunuyordu. Saldırı, bölgede geniş çaplı yıkıma yol açtı. Sağlık ekiplerinin yaralıları çevredeki evlere taşımaya çalıştığı ifade edildi.  

18.02: Gazze Sağlık Bakanlığı: Şeridi'nde enkaz altında 600'ü çocuk olmak üzere yaklaşık 1.300 kişinin kayıp olduğu yönünde ihbar aldık.

17.35: ABD, BM Güvenlik Konseyinde Gazze'ye insani yardım sağlanması için çatışmalara "ara verme" çağrısında bulunan karar tasarısını veto etti.

15.07: Filistin Sağlık Bakanlığı, kanlı hastane saldırısında 471 kişinin hayatını kaybettiğini, 314 kişinin yaralandığını ve yaralılardan 28'inin durumunun kritik olduğunu açıkladı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ise toplam3 bin 478 kişi vefat etti, en az 13 bin kişi yaralandı.

14.15: Çin Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki bir hastanenin bombalanmasını şiddetle kınadığını açıkladı. Bakanlık, "derhal ateşkes ve savaşın sona ermesi" çağrısında bulundu.

İSLAMİ CİHAD VE HAMAS'TAN AÇIKLAMA

13.05: Hamas, El-Ehli Baptist Hastanesi'ni vurmadıklarını iddia eden Tel Aviv'e yazılı açıklamayla cevap verdi. Açıklamada, İsrail'in "yalan hikayeler uydurarak yaptığı katliamın gerçeğini saptırmaya çalıştığı" belirtilerek, "Hastaneyi bombalamakla tehdit eden faşist işgal güçleri, 23 ambulansı vurdu; aileleriyle 25'ten fazla doktoru, 3 binin üzerinde Filistinli sivili öldürdü. Bu kişilerin yüzde 70'i çocuk ve kadındı." ifadesi kullanıldı.

İsrail'in şu ana kadar 120 bin konutu yaşayanların başına yıktığı aktarılan açıklamada, hastane katliamının sorumluluğunun doğrudan İsrail'e ait olduğu vurgulandı. Saldırının ABD'nin verdiği ve İsrail'den başkasının da sahip olmadığı silah gücü desteğiyle gerçekleştiği aktarılan açıklamada, Birleşmiş Milletler ve dünyadaki tüm ülkelere, İsrail ordusunun işlediği "bu suçu kınama" ve İsrail yönetiminin "kararlarıyla gerçekleştirilen saldırıları durdurma" çağrısında bulunuldu.

İsrail'in hastane saldırısından sorumlu tuttuğu İslami Cihad Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "İslami Cihad, Gazze'deki diğer direniş güçleri gibi ibadet yerlerini veya kamu tesislerini, özellikle de hastaneleri askeri merkezler, silah depoları veya roket fırlatmak için kullanmamaktadır." ifadelerine yer verildi. İsrailli yetkililerin, Hareketin Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ni hedef aldığı yönündeki iddialarını "asılsız ve gerçek dışı" olduğu kaydedilen açıklamada, "Birkaç İsrailli yetkilinin günlerdir bu tehditleri medya aracılığıyla tekrarladığına" da işaret edildi.

İsrail'in dün akşam Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıda en az 500 Filistinli hayatını kaybetmişti.

dolu bir hastaneyi vurmanın mazereti olmadığını vurguladı ve saldırıyla ilgili gerçeklerin ortaya konması gerektiğini belirtti.

11.30: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de sağlıkla ilgili durumun kontrolden çıktığını ve tıbbi yardımları ulaştırmak için beklenilen her saniye kayıplar verildiğini belirtti.

11.00: ABD Başkanı Joe Biden'ı taşıyan Air Force One uçağı İsrail'e indi. Biden'ı, İsrail Başbakanı Netanyahu karşıladı. Gazze'deki hastane saldırısı sonrası Ürdün ve Filistin, Biden'la görüşmelerini iptal etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63