İsrail-Filistin savaşı: Türkiye'nin yardımları da oradan girecekti, sınır kapısı vuruldu..

Son dakika: Hamas'ın 'Aksa Tufanı' operasyonunun ardından İsrail'in Filistin'deki katliamları artarak devam ediyor. İsrail hastane ve yerleşim yerlerinin ardından bu kez bir pazar yerini vurdu... ABD'den manidar 'Ortadoğu' hamlesi geldi.

22 Ekim 2023 Pazar 09:30
İsrail-Filistin savaşı: Türkiye'nin yardımları da oradan girecekti, sınır kapısı vuruldu..

Son dakika haberi... İsrail Hamas savaşında çatışmalar devam ederken, Mısır, Refah Sınır Kapısı'nın Gazze'ye gidecek insani yardımlara açıldığını duyurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), beklenen kara saldırısının genişletilmesine yönelik planların onaylandığını duyurdu. Öte yandan İsrail, Gazze'de pazar yerini bombaladı, hava saldırısında çok sayıda kişi hayatını kaybetti. İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü yaptığı açıklamada "Bugünden itibaren Gazze'ye yönelik saldırıları artırıyoruz" dedi.

ABD, Hamas-İsrail savaşıyla tansiyonun tırmandığı Ortadoğu'ya yeni füzeler konuşlandırma kararı aldı. Bölgede artan gerilime yanıt olarak THAAD füzeleri ile ek Patriot bataryaları bölgedeki Amerikan üslerine yerleştirilecek.

İSRAİL MÜLTECİ KAMPINI VURDU: 13 ÖLÜ

11.10: Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNWRA), İsrail’in 28 saat boyunca Batı Şeria’nın doğusundaki hava saldırısı düzenlediğini, Nur Shams Mülteci Kampı’nın vurulduğunu duyurdu. Saldırılarda 5’i çocuk 13 kişi hayatını kaybetti.

UNWRA’dan yapılan açıklamada, “Beşi çocuk olmak üzere en az 13 Filistinlinin öldüğü bildirildi. UNRWA okullar, sağlık ve katı atık toplama gibi hizmetleri askıya almak zorunda kaldı. İlk değerlendirmelere göre bazıları ağır hasarlı olmak üzere yaklaşık 50 ev hasar görürken kamptaki yollar, elektrik, su, internet ve kanalizasyon şebekeleri de etkilendi. UNRWA, bazı evlerin askeri amaçlarla kullanıldığına ve sakinlerini ciddi tehlikelere maruz bıraktığına dair raporlar aldı” denildi.

2023’TE BATI ŞERİA’DA 270 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

UNWRA, 2023’te 270 Filistinlinin Batı Şeria’da öldürüldüğünü belirterek, “Bu yıl Batı Şeria'da yüzde 20'si çocuk ve yarısından fazlası mülteci olmak üzere 270'in üzerinde Filistinli öldürülmüştür. Bu rakam, 2012 yılında rutin olarak veri toplamaya başladığımızdan bu yana tek bir yıl içinde öldürülen en yüksek sayıyı temsil etmektedir. Nur Shams kampında yaşanan bu son olayların, Gazze'deki çatışmalar nedeniyle zaten yüksek olan gerilimi daha da alevlendirmesi muhtemeldir. Sadece Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana en az 82 Filistinli öldürüldü" ifadelerine yer verdi.

REFAH SINIR KAPISI VURULDU

10.30: Refah Sınır Kapısı vuruldu. İsrail savaş uçakları Gazze'ye yardım için geçici olarak açılan sınırı vurdu.

PAZAR YERİ SALDIRISINDA ÖLÜ SAYISI 55'E YÜKELDİ

10.17: İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nda bulunan çarşıyı bombaladı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 55'e yükseldi

İSRAİL 14 YERLEŞİM YERİNİ DAHA BOŞALTIYOR

09.01: Lübnan sınırındaki çatışmaların ardından İsrail, 14 yerleşim yerini daha boşaltma kararı aldı. Söz konusu yerleşim yerleri Shanir, Dan, Beit Hillel, Shaar Yishuv, Gosher, Liman, Mitzvah, Ilon, Goren, Garnot HaGilil, İbn Menachem, Sasa, Tsivbon ve Ramot Naftali olarak açıklandı.

TÜRKİYE'DEN 20 KİŞİLİK UZMAN EKİP GAZZE'YE GİDİYOR

08.30: 20 kişilik uzman ekip, Gazze'ye yardım amacıyla, Esenboğa Havalimanı'ndan hareket edecek olan Cumhurbaşkanlığı uçağına bindi.

İSRAİL KATLİAMLARININ ARDINDAN ABD'DEN MANİDAR 'ORTADOĞU' HAMLESİ

06.00: Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD'nin Ortadoğu'daki üslerine Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi (THAAD) ile yeni Patriot bataryaları konuşlandırılacağı duyuruldu. 

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD Savunma Bakanı Austin konuşlandırılacak birliklere hazır olmaları talimatını verdi. Hangi üsse ne kadar asker gönderi̇leceği̇ne dair detay paylaşılmadı.” denildi.

Geçen hafta Amerika'nın Irak'taki üssüne 5 günde 4 saldırı olmuştu.

BM: 20 TIR YETERLİ OLMAKTAN ÇOK UZAK

23.58: Birleşmiş Milletler (BM) yardım kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, Gazze Şeridi’ne insani yardımları taşıyan 20 tırın sadece küçük bir başlangıç olduğu ve bu tırların şu anda yeterli olmaktan çok uzak olduğu ifade edildi.  

Öte yandan, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin dolu ve tıbbi malzemeden yoksun olduğu belirtilirken, sağlık sisteminin çöküşle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

MSF tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Yakın zamanda, Gazze Şeridi’ndeki ana cerrahi tesis olan El Şifa Hastanesi'ne ilaç ve tıbbi malzeme dahil olmak üzere büyük miktarda tıbbi stok bağışında bulunduk” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DEN 'GAZZE' HAMLESİ

23.42: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığına ait bir uçağın, Gazze'ye yardım amacıyla ilaç, tıbbi malzemeler ve 20 uzmandan oluşan hekim grubu ile sabah Mısır'a hareket edeceğini bildirdi.


İSRAİL: GAZZE'YE SALDIRILARI ARTIRIYORUZ

22.13: İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü, "Bugünden itibaren Gazze'ye yönelik saldırıları artırıyoruz" açıklamasını yaptı.

İSRAİL GAZZE'DE PAZAR YERİNİ BOMBALADI

21.35: Filistin kaynaklarına göre, İsrail ordusu yaklaşık 100 bin kişinin kuzeydeki İsrail bombardımanından kaçarak yerleştiği Nusayrat mülteci kampında bir pazara hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybetti. Bölgede büyük bir yıkıma neden olan saldırı nedeniyle ambulans ve sivil savunma ekiplerinin bölgeye girişinde güçlük yaşandı.

GAZZE'DEKİ HASTANELERİN ELEKTİRİĞİ TÜRK KIZILAYI'NDAN

21.07: Türk Kızılayı, Gazze şehrinin abluka altında bulunması ve elektrik kesintilerinin iki haftadır devam etmesi nedeniyle acil yardım sağlama misyonunu yerine getiriyor. Türk Kızılayı, Filistin Kızılayı'nın acil yardım çağrısı ve öncelikli ihtiyaçlar listesinde bulunan hastane ve ambulansların akaryakıt gereksinimini karşılamak amacıyla 400 bin litre akaryakıt desteği sunacak.

30 GÜNLÜK ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK

Gazze’deki hastanelerin 30 günlük elektrik ihtiyacını karşılamak için Filistin Kızılayına 400 bin litre akaryakıt bedeli 600 bin dolar destekte bulunacak. Akaryakıt teminini Filistin Kızılayı çeşitli yollarla sağlamaya çalışacak.

GAZZE ŞERİDİ’NDE KİMLİĞİ BELİRLENEMEYEN 43 CANSIZ BEDEN İÇİN TOPLU MEZAR

20.47: İsrail-Hamas çatışmaları 15’inci gününde de devam ederken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki hava bombardımanında 4 bin 385 Filistinli hayatını kaybetti.

Abluka altındaki Gazze'deki hükümetin medya ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne devam eden saldırılarında hayatını kaybeden ve kimliği belirlenemeyen 43 kişinin toplu mezara defnedildiği duyuruldu.

Ofis Başkanı Salama Marouf, “Kimliği belirsiz 43 kişinin toplu cenaze töreni gerçekleştirildi. Savaşın başlangıcından bu yana 2’nci kez kimliği belirsiz onlarca kişi defnedildi” ifadelerini kullandı.

KARA HAREKATI HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

18.49: İsrail-Hamas çatışmaları 15’inci gününde devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında hedef gözetmeksizin birçok bölgeyi vururken, bugün saldırıların gölgesinde Gazze Şeridi’ni Mısır’a bağlayan Refah Sınır Kapısı'ndan insani yardımlar yapıldı.

Tırlar Gazze Şeridi’nin güneyinden bölgeye girerken, kuzeyde ise İsrail’in Gazze sınırı yakınlarındaki Sderot kentinde konuşlanan binlerce İsrail askerleri kara harekatı için hazırlıklarına devam ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ne yapılması beklenen kara saldırısının genişletilmesine yönelik planların onaylandığı ve hazırlıkların devam ettiği belirtildi.

IDF, birliklerin onaylanan operasyonel planlara uygun olarak eğitim gördüklerini açıkladı.

İSRAİLLİ BİNBAŞI: HİZBULLAH'IN İKİNCİ BİR CEPHE AÇMASINDAN ÇOK ENDİŞELİYİZ

13.20: İsrail 15 gündür Gazze'yi bombalarken, İsrail topraklarına ise Lübnan sınırından Hizbullah tarafından zaman zaman atılan roketler düşüyor.

Konuyu değerlendiren İsrailli Binbaşı David Baruch, "Hizbullah'ın İsrail'e karşı ikinci bir cephe açmasından çok endişeliyiz. Bizim dikkatimizi Gazze sınırından başka yere çekmek için mümkün olan her şeyi deniyorlar " dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63