Türk devleri deprem için harekete geçti: Apple, Amazon ve Google da katıldı

İş dünyası, 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından enkaz altındaki vatandaşların kurtarılması ve bölgeye yardım ulaştırılması için seferberlik başlattı.

07 Şubat 2023 Salı 14:15
Türk devleri deprem için harekete geçti: Apple, Amazon ve Google da katıldı

Şirketler bölgedeki tüm teşkilat ve teçhizatlarını kurtarma çalışmalarının hizmetine sundu. AFAD ile koordineli yürütülen çalışmalarda öncelik doğru ihtiyacı, doğru organizasyonla adrese ulaştırmak.

İTO Başkanı Avdagiç, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "İstanbul iş dünyası olarak, acılarımızın hızlı şekilde sarılması için bölge halkımızın ve devletimizin yanında olacağız" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu depremden etkilenen tüm illerdeki oda ve borsalarla birlikte koordinasyon içinde çalıştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, depremin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İş dünyası olarak dün olduğu gibi bugün de milletimizin, devletimizin yanında olacağız” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası büyük yıkıma uğrayan bölgelere yardım gönderdi.  
Derneğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda MÜSİAD'ın depremin yaşandığı ilk andan itibaren oluşturulan kriz masası ile bölgedeki MÜSİAD şubeleri aracılığıyla ihtiyaçları raporladığı ve ilgili devlet makamlarıyla tam koordinasyon halinde çalıştığı bildirildi.

Açıklamalarda ayrıca Ankara, Burdur, Sivas, Uşak, Ordu, Batman, Van, Bursa, Kırıkkale, Denizli, Kocaeli başta olmak üzere birçok ilden çok sayıda yardım aracı ve iş makinesinin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi.

ASKON TIRLARI DEPREM BÖLGELERİNDE

ASKON GENEL BAŞKANI AYDIN’DAN ÖNEMLİ YARDIM UYARISI
YERELDEN GELEN TALEPLER ÖZELLİKLE DİKKATE ALINMALI…

Pazarcık ilçe merkezli 10 ilimizde yaşanan elim deprem sonrası ivedi bir şekilde organize olduklarını belirten Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ‘’Yaşanan elim hadisenin hemen ardından daha önceki afetlerde olduğu gibi tüm teşkilatlarımızla ivedi bir şekilde organize olarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yanına koşuyoruz. Bu bağlamda bölgede yer alan ve bölgeye yakın şubelerimizi 24 saat hizmet verecek şekilde hazır ettik. AFAD ile koordineli şekilde ihtiyaçlara yönelik hazırlıklarımızı tamamlayarak ASKON yardım tırlarımız yurdun dört bir yanından afet bölgelerine ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam ediyoruz. Deprem bölgesine yardımlarımız ayni ve maddi artarak devam edecek.’’ açıklamasında bulundu.
 
Daha önce Karadeniz sel, Elazığ, Malatya İzmir deprem ve yangın afetlerinde olduğu gibi milletimizin yanında ayni, maddi ve manevi olarak dayanışma içerisinde olmaya devam ediyoruz. Öncelikle bölgedeki şubelerimizi 24 saat açık tuttuk. Ardından temel ihtiyaç malzemeleri olan jeneratör, battaniye, ısıtıcı, çadır, yatak, nevresim takımı, yastık, hijyen seti, bebek maması, su, gıda kolileri, çay setleri, iş makineleri ekskavatör gibi elzem malzemeleri temin ederek, deprem bölgelerine Rize’den Antep’e, Antalya’dan Kahraman Maraş’a, Konya’dan, Urfa’ya, Batman’dan Diyarbakır’a kadar şubelerimiz vasıtası ile iletiyor ve iletmeye de devam ediyoruz Rabbim yardım ve yardımcımız olsun. 
Yerelle ve AFAD ile Koordineli Olunmalı Olumsuz hava koşullarına rağmen yerelden gelen talepler doğrultusunda yardım malzemelerini hazırlıyoruz. Amacına uygunluğu açısından yardımlar oluşturulmadan önce mutlaka ADAF ile koordineli olunmalı ve yardım malzemeleri buna göre tedarik edilerek ve yine AFAD yetkililerin yönlendirdiği bölgelere ulaştırılmalıdır. Biz koordinasyonumuzu bunun üzerine oluşturduk ve faydasını da görmekteyiz.

Bu acı günleri devlet millet el ele birlikte omuz omuza dayanışma ile aşacağız. ASKON olarak üzerimize düşeni ziyadesi ile yapmaya gayret ediyoruz, bu vesile ile tekrardan milletçe başımız sağ olsun dileklerimizi iletiyoruz.

KRİZ YÖNETİMİ YOL HARİTASI DEVREDE

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, büyük depremin ardından birlik ve beraberlik ruhuyla seferber olduklarını vurguladığı bir duyuru yayınladı. Depremin ilk anından itibaren başta valilikler ve yerel yönetimler olmak üzere ilgili tüm kesimlerle yoğun bir koordinasyon sürecine girdiklerini belirten Sönmez, “İlk aşamada depremden etkilenen 10 ildeki beş federasyon ve 44 dernekle iletişime geçtik. Arama kurtarma çalışmaları dahil ihtiyaçların tespiti ve bunların karşılanması adına üzerimize düşen tüm görevleri ivedilikle yerine getirmek için ‘doğal afet kriz yönetimi yol haritamız’ı devreye aldık. Bu kapsamda derneklerimiz ihtiyaç tespiti için çalışmalarına devam ediyor. Daha önce de acı bir tecrübe olarak deneyimlediğimiz gibi afet bölgelerinin ekonomileri ciddi anlamda etkileniyor, toparlanmaları güç oluyor. Bu nedenle ikinci aşamada zararın boyutunu ve yapılması gerekenleri tespit edip, federasyonlarımız ve derneklerimiz kanalıyla bölgedeki ekonomik hayatın tüm aktörleriyle görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜSİAD, “Deprem Destek Ağı” oluşturdu. 2019’dan bu yana faaliyette olan Hedefler İçin İş Dünyası Plyatformu da acil toplandı. UDNP, TÜRKONFED ve TÜSİAD ortaklığında kurulan platform, Cenevre’yle bağlandı. Meksika ve Japonya’dan acil yardım birliklerinin yola çıkmasına karar verildi. Platformun Başkanı İrem Oral Kayacık, Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Kısa, orta ve uzun vadeli afet müdahale planı hazırladık. İş dünyasının mükerrer yardımlarını önlemek için koordineli çalışıyoruz” dedi.

ISITICILAR BÖLGEYE SEVK EDİLİYOR

Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği kış şartları nedeniyle ısıtıcı ihtiyacının karşılanmasına destek kararı aldı. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sandalcı, “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüştük ve ısıtıcı ihtiyacını öğrendik. Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği (TRKTYD), Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) ve TYTFED Tesis Yönetim ve Tedarikçileri Federasyonu olarak bir araya geldik. 1 ya da 2 tır çıkacak, yüklemelere başladık. İlk etapta 3 bin 200 ısıtıcı yollayacağız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU'NDAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM SEFERBERLİĞİ

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde art arda meydana gelen depremlere ilişkin depremden etkilenen şehirlerde yerel zincirlerin valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, muhtarlar, AFAD ve Kızılay koordinasyonuyla bölgelerdeki dağıtım merkezlerine acil ihtiyaç malzemelerinin taşınmaya başladığını belirtti.

Düzgün, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yaşanan deprem felaketinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirten Düzgün, şunları kaydetti:

"Yaşanan deprem felaketi sonrasında 14 perakende derneğimiz ile bölgedeki yetkililerden gelen bilgiler ışığında hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Depremden etkilenen şehirlerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, muhtarlıklar, AFAD ve Kızılay koordinasyonuyla dağıtım merkezlerine temel gıda ürünleri, çocuk bezi, çocuk maması, eldiven, bere, battaniyeden oluşan acil ihtiyaç malzemelerini taşımaya başladık. Başta Kahramanmaraş olmak üzere Gaziantep, Adıyaman, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Hatay, Kilis'in yanı sıra il ve ilçelerdeki yetkililerle temas halindeyiz. Acil ihtiyaç malzemelerinin haricinde yerel zincirler olarak kendi içimizde nakdi yardım kampanyası başlattık. İhtiyaç doğrultusunda desteğimizi sürdüreceğiz, elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Göçük altında kalan vatandaşlarımızın bir an önce kurtarılmasını diliyor; hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

KARGO ŞİRKETLERİ DUYURDU: YARDIMLAR ÜCRETSİZ TAŞINACAK

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Yurtiçi Kargo, Kahramanmaraş ve çevre illere yapılacak deprem yardımlarını ücretsiz taşıyacağını duyurdu.

Kahramanmaraş ve çevre illerde yaşanan depremin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, AFAD ve Kızılay ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren şirket, Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelerinden deprem yardımlarını kabul etmeye başladı.

Deprem bölgesine yardım kolisi göndermek isteyen vatandaşlar kolilenmiş yardımlarını istedikleri herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine getirebilecek.

Açıklamada yardımların bakanlıklar tarafından belirlenen listeye uygun olmasının hayati önem taşıdığını belirten Yurtiçi Kargo yetkilileri, listenin dışında bir ürün gönderilmeye çalışılmasının ya da ikinci el ürün gönderilmesinin çalışmalara fayda yerine zarar verebileceğini de ifade etti.

Yurtiçi Kargo'nun resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını hep birlikte sarmak için el ele veriyoruz. Listede yer alan bireysel yardımlarınızı şubelerimize getirebilir, ücretsiz bir şekilde deprem bölgelerine gönderebilirsiniz. Devlet yetkililerinin belirlediği listeye ve kurallara uygun gönderilerinizi #SözVerdiğimizgiGibi en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız."

GKN KARGO DA ÜCRETSİZ TAŞIYACAK

Deprem bölgesine gönderilecek yardımları ücretsiz olarak taşıyacaklarını duyuran GKN Kargo, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere AFAD ve resmi yardım toplama merkezlerine teslim edecek. Acil ihtiyaçlar doğrultusunda beklenen yardımlar GKN Kargo aracılığı ile depremzedelere ulaştırılacak.

PTT YARDIMLARI ÜCRETSİZ ULAŞTIRACAK

PTT AŞ, depremden etkilenen bölgelere yapılacak bireysel yardımları, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz şekilde ulaştıracağını duyurdu.

PTT AŞ'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Depremin yaralarını birlikte sarıyoruz. Listede yer alan bireysel yardımlarınızı, PTT iş yerlerimize teslim ederek ücretsiz bir şekilde deprem bölgelerine gönderilmesini sağlayabilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

TURKİSH CARGO, DEPREM BÖLGESİNE YARDIMLARI ÜCRETSİZ TAŞIYACAK

Kahramanmaraş'da meydana gelen ve 10 ilde etkili olan 7.7 şiddetindeki depremin ardından Turkish Cargo, deprem bölgesine yardımları ücretsiz taşıyacağını açıkladı.

OTELLER DEPREMZEDELERE KAPILARINI AÇTI

Türkiye Otelciler Federasyonu ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu yaptığı açıklamada, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliği koordinasyonuyla oluşturulan deprem afeti destek koordinasyon merkezinde gerçekleştirilen 'Deprem Kriz Toplantısında', afetten etkilenen yaklaşık 15 bin vatandaşımıza, oda konaklaması tahsis edeceğimizi bildirdik. Yüzyılın afeti olarak nitelendirilen ve kısa zaman diliminde 2 büyük depremin gerçekleştiği bölgelerdeki ağır iklim ve coğrafi koşullar, bölgedeki depremzedelerin acil olarak güvenli alanlarda barındırılmasını gerekli kılmaktadır" dedi.

TEKNOLOJİ DEVLERİ TÜRKİYE İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Türkiye Kahramanmaraş’ta ardı ardına gerçekleşen 7.7 ve 7.6’lık iki depremle sarsılırken, yurt dışından da yardım ve destek haberleri gelmeye devam ediyor.

Amazon CEO’su Andy Jassy Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Battaniye, çadır, ısıtıcı, mama, çocuk bezi, bebek maması ve ilaç gibi bağışlanan yardım ürünlerini ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde ulaştırmak için Amazon’un lojistik ve dağıtım ağını etkinleştiriyoruz” diye yazdı.

Google CEO’su Sundar Pichai de tweet atarak hem şirket hem de çalışanlar olarak yardımda bulunacaklarını açıkladı: “Türkiye ve Suriye’de depremler sonrası büyük kayıplar yaşayan herkesi düşünüyorum. Etkilenenlere ilgili acil durum bilgilerini sağlamak için SOS uyarılarını etkinleştirdik ve hem Google hem de Google çalışanları yardım ve kurtarma çabalarını destekleyecek.

Teknoloji devi Apple’in CEO’su Tim Cook Türkiye’deki depreme ilişkin paylaşımda bulundu.

Cook Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunarken, “Apple, yardım ve kurtarma çabalarına bağışta bulunacak.” ifadesine yer verdi.

İHRACATÇILAR, DEPREM BÖLGESİNE 50 BİN ÇİFT KIŞLIK AYAKKABI VE BOT ULAŞTIRACAK

İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca, "Aldığımız kararla 50 bin çift kışlık ayakkabı ve botu, afet bölgesine ulaştırabilmek hedefiyle harekete geçtik." dedi.

İTHİB olarak biz de deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçtik. İTKİB, İMMİB, İİB, ve HİB'in dahil olduğu yardım kampanyasına katkıda bulunmak isteyenler de her türlü kışlık giysi, çorap ve iç giyim, kışlık ayakkabı ve bot, battaniye, polar, uyku tulumu, bebek bezi, elektrikli soba ve kuru gıda başta olmak üzere yardımlarını; içeriği koli üstünde yazacak şekilde Atatürk Havalimanı, B Girişi, eski DHL kargo binası adresine gönderebilir. Bu eşyaları depremde zarar gören ailelere ulaştıracağız. Gün birlik olmak günüdür.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone depremden etkilenen bölgelere iletişim desteği veriyor. 

Turkcell, Deprem bölgesindeki kullanıcılarına ücretsiz görüşme, SMS ve Internet desteği sağlıyor. Şirketten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Turkcell olarak tüm imkanlarımızla deprem bölgesindeki insanlarımızın iletişim ihtiyaçlarını kesintisiz sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca borcu nedeniyle kapalı olan müşterilerimizin hatları acil iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için açılarak paket tanımlamaları gerçekleştirilmiştir. Afette zarar gören baz istasyonlarımızı hızla hizmete alırken, bölgeye çok sayıda mobil baz istasyonu, jeneratörler, uydu hizmeti verebilen mobil araçlar ve çevre illerden ekipler sevk ediyoruz. Bu zor günlerde depremden etkilenen illerimizdeki vatandaşlarımıza destek olmak için elimizdeki tüm imkanları seferber etmeyi sürdüreceğiz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz"

TÜRK TELEKOMDAN DESTEK GELDİ

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: depremden etkilenen tüm illerde kesintisiz iletişimi sağlamak adına alınan tedbirleri ve vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için faydalanabilecekleri hizmetlerini duyurdu. Deprem seferberliği kapsamında; Türk Telekom, depremden etkilenen tüm illerde kesintisiz iletişimi sağlamak adına alınan tedbirleri ve vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için faydalanabilecekleri hizmetlerini duyurdu. Deprem seferberliği kapsamında;

Bölgede bulunan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ücretsiz konuşma ve internet yüklenirken, ankesörlü telefonlardan da yurtiçinde tüm yönlere iletişim ücretsiz kullanıma sunuldu. Bölgede WiFi internet noktaları ücretsiz hizmete açıldı. Mobil baz istasyonları bölgeye sevk edildi.Yürütülen çalışmalar kapsamında vatandaşların akıllı cihazları için Türk Telekom Mağazalarında taşınabilir şarj cihazı (powerbank) desteği sağlanıyor..AFAD’ın daveti üzerine 105 kişilik Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi (TTAKE) de deprem bölgesine hareket etti. Çadır, battaniye ve uyku tulumları bölgeye gönderildi. Depremden etkilenen illerde kesintisiz iletişimin sürmesi için saha ekipleri çalışmalarını sürdürürken, haberleşmelerin kısa mesaj servisi ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapılması önemle belirtiliyor.

VODAFONE’DAN 25 MİLYON TL’LİK YARDIM FONU

Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada, deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları ve depremzedelere yardım için yoğun bir çalışma yürütüldüğü açıklandı. Bölgedeki kurtarma ekiplerinin iletişimine destek verdiğini duyuran şirket, dün akşam saatlerinde de dev bir fon oluşturulduğunu açıkladı. Açıklamada, “Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için kamu tarafından yetkilendirilmiş sivil toplum kuruluşlarının kullanımına sunulmak üzere 25 milyon TL’lik fon oluşturduk” denildi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner64

banner49

banner63