BİST
103024
ALTIN
370.748
DOLAR
6.8109
STERLİN
8.3012
EURO
7.4186

Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı

Dün başlayan ve bugün sona eren NATO Toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı. Zirvenin tamamlanmasının ardından son dakika açıklamaları peş peşe geldi. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye hakkında konuşurken, Litvanya, Türkiye'nin Baltık planını kabul ettiğini duyurdu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de bu gelişmeyi doğrularken, İspanya, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdüreceğini duyurdu.

Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı

Dün başlayan ve bugün sona eren NATO Toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı. Zirvenin tamamlanmasının ardından son dakika açıklamaları peş peşe geldi. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye hakkında konuşurken, Litvanya, Türkiye'nin Baltık planını kabul ettiğini duyurdu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de bu gelişmeyi doğrularken, İspanya, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdüreceğini duyurdu.

04 Aralık 2019 Çarşamba 16:05
Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı

İngiltere'nin başkenti Londra'da NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dün itibarıyla başladı. NATO üyesi ülkelerin liderleri baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Bugün ise The Grove Otel'de zirve kapsamında NATO toplantısı gerçekleştirilecek ve aile fotoğrafı çekilecek.

 

Londra'da yaşanan gelişmeleri bu haberimizde güncelleyerek aktaracağız.

16:55 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve sonrası basın toplantısı düzenledi. 

16:27 ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Trump, "NATO üyesi Türkiye oldukça iyi bir iş çıkartıyor. Erdoğan ile Kürtleri (PKK/YPG) görüştük. Güvenli bölge ve sınırın durumu iyi, devam ediyor. Bunun için Türkiye'yi bundan dolayı takdir ediyorum" dedi.

NATO açıkladı! Türkiye Baltık planını kabul etti

16:22 İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdürmeye devam edeceklerini açıkladı.

TÜRKİYE BALTIK PLANINI KABUL ETTİ

16:10 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul edildiğini söyledi. Litvanya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planını onaylamayı kabul ettiği" belirtildi.

15:54 Londra'da gerçekleşen NATO zirvesi sonrasında NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor. Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız. ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

DEKLARASYONUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ERDOĞAN İLE TRUMP BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜ

15:01 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, NATO Liderler Zirvesi kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi. Zirvenin yapıldığı The Grove Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanımız, Trump ile son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdi" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray: "Başkan Trump, NATO Zirvesinde Erdoğan ile görüştü. İkili, Türkiye'nin NATO'daki vaatlerini yerine getirmesinin önemini, ticarette 100 milyar doların yakalanması için ticaretin daha da güçlendirilmesini, bölgesel güvenlik sorunları ve enerji güvenliğini konuştu."

14:24 Zirve devam ederken Rusya'dan önemli bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Kuzey Atlantik Örgütü Antlaşması (NATO) üyeleri ile bir silah ve savunma harcaması savaşına girmeyeceğini, bunun ekonomiye zarar vereceğini hatırlattı. Peskov, "NATO'nun ülkemiz üzerinde sınırlayıcı ve yayılmacı politikalar uygulamaya devam ettiğini görüyoruz. Bu durum, endişeden başka bir şey oluşturmuyor. NATO bütçesindeki artış gibi bazı kararlar da bunu doğruluyor" dedi.

NATO Zirvesinden bir kare...

13:49 Liderler, fotoğraf çekiminin ardında NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Ana Oturumu'na geçti. Oturumun açılış konuşması NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından gerçekleştirildi. Stoltenberg, "NATO tarihin en başarılı ittifakı. Dünya değiştikçe biz de değiştik. Farklılıklarımıza rağmen birbirimizi korumak için asli görevimizin etrafında birleşmeye devam edeceğiz" dedi. Stoltenberg’in ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson söz aldı. Johnson da, "NATO'ya bağlılığımız sapasağlam. Bugün barış içinde yaşadığımız gerçeği, bu ittifakın merkezindeki temeli gösteriyor. O da birlikte durduğumuz sürece kimse bizi yenmeyi düşünemez, dolaysıyla da kimse savaş da başlatamaz. NATO'nun bir sloganı varsa, o da şudur: Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu yıl dönümünü kutlarken, yaptıklarımızın sözlerimizle uyumlu olduğundan emin olmalıyız. Müttefikler ve dostlar olarak, yeni gerçeklikleri özellikle de NATO'nun ortaya çıkan hibrit savaş ile uzay ve siber alan dahil yıkıcı teknolojiler gibi tehditleri tartışmaktan asla çekinmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

THE GUARDİAN: NATO'DA TÜRKİYE SAVAŞI ÇIKTI

13:16 Dünyanın kilitlendiği tarihi zirve başladı. Dünya basını zirvede yaşanan tüm gelişmeleri son dakika olarak kamuoyuna duyururken, en dikkat çeken yorum ise İngiliz The Guardian gazetesinden geldi. Guardian "Trump ve Macron Türkiye konusunda inatlaşınca NATO içinde savaş çıktı" manşetini attı.

13:07 NATO Zirvesi başladı. Dünya liderleri aile fotoğrafı çektirdi.

12:45 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 17.30'da Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirecek.

12:36 Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Britanya Başbakanı Johnson ile dün gece bir araya geldik ve NATO ile ticaret dahil olmak üzere pek çok konuyu görüştük" dedi.

12:02 Dünya liderleri zirvenin düzenleneceği otele gelmeye başladı.

11:13 İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Trump ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. NATO'da bizi bir arada tutan şeyler, bölenlerden çok daha fazla.

STOLTENBERG: ERDOĞAN İLE BU KONUYU GÖRÜŞTÜM, ÇALIŞIYORUZ

10:35 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleri ve Polonya'yı içeren savunma planları için, "Tüm NATO müttefiklerini korumak için planlarımız var, Baltık ülkeleri ve Polonya da bunlara dahil. Sadece planlar değil, burada askeri güçlerimizde var. Tarihte ilk kez bu bölgede savaşa hazır askerlerimiz mevcut. Yeni savunma planlarımızın geliştirilmesi için, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu konuyu görüştüm, çalışıyoruz, bir çözüm bulacağımızı düşünüyorum" dedi. Türkiye, YPG NATO'da terör örgütü olarak tanınana kadar bu planı veto edeceğini açıklamıştı.

AÇIKLAMALAR PEŞE PEŞE GELMİŞTİ... NATO'DA DÜN NELER YAŞANDI?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ABD Başkanı Donald Trump bir görüşme gerçekleştirdi. Stoltenberg bu görüşmede "Türkiye askeri operasyonunu durdurdu. Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız" dedi. Trump ile görüşmesinin ardından Royal United Services Institute'de (RUSI) düzenlenen bir konferansta konuşan Stoltenberg, ABD'nin YPG/PKK'nın da tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planını onaylamamasına ilişkin bir soruya, "Suriye'deki YPG'nin nasıl tanımlanması gerektiği konusunda müttefikler arasında görüş ayrılıkları var. Ancak halihazırda hem Baltık ülkelerini hem de tüm müttefikleri korumak için planlarımız ve güçlerimiz bulunuyor. Türkiye ile NATO arasındaki sorunların Londra'da çözüleceğine dair söz veremem. Fakat size söyleyeceğim; o konuda çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Büyük çatlak! NATO'dan arka arkaya Türkiye açıklamaları

Trump ise, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasını "nahoş" ve "aşağılayıcı" olarak nitelemiş ve "NATO büyük bir amaç için hizmet ediyor. NATO için böyle bir açıklama yapamazsınız" demişti. Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, "Türkiye'yle iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar. Türkiye'yi seviyorum. Erdoğan ile çok iyi anlaşıyoruz. Bağdadi operasyonunda çok yardımcı oldular. Daha iyisini yapamazdı, daha fazla destek veremezdi. Türkiye milyarlarca dolar değerinde F-35 savaş uçakları aldı. Eğer biz vermeyi reddedersek başka yerler arayacaklardır" ifadelerini kullandı.

DÖRTLÜ ZİRVE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu Dörtlü Zirve'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi ve Suriye'deki gelişmeleri ele aldı.

AİLE FOTOĞRAFI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından NATO'nun 70'inci yılı dolayısıyla heyetler onuruna verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyona katılan liderler aile fotoğrafı çektirdi.

MACRON-TRUMP GÖRÜŞMESİNE "TÜRKİYE" DAMGA VURDU

İkili görüşmelerin gerçekleştirildiği dünden en önemli görüşme ise Trump ile Macron arasındaydı. ABD Başkanı Trump, "Biz çok önemli bir oyuncuyuz ve biz olmadan NATO kesinlikle aynı şey olmayacaktır. ABD'nin sırtından geçiniyorlar" dedi. Trump ayrıca S-400 tartışmalarıyla ilgili, "Obama döneminde Türkiye'ye Patriot satmadılar" ifadelerini kullandı. Macron, S-400 konusunda Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullanarak, "ABD Patriot vermediyse Türkiye Avrupa'dan füze alabilirdi" dedi. Macron'un sözlerine yanıtı Trump verdi. "Macron harika bir siyasetçi" diyen Trump, "Az önce dünyadaki en harika boş cevabı verdi" diye konuştu.

MACRON'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile dörtlü zirve sonrası açıklama yapan Macron skandal sözler sarf etmişti. "(Suriye konusunda) Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin DEAŞ ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli" diyen Macron, "PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, (PKK'lıları) terörist olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor. YPG'yi tamamen terörist olarak kabul edemeyiz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan) buna katılmıyor. Bu anlaşmazlık bugün kalkmadı. Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak DEAŞ ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz. Türkiye, DEAŞ'a bağlı bazı gruplarla çalışıyor. Türkiye, terörle beraber mücadele ettiğimiz Kürtlere karşı savaşıyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner60

banner49